Jak wybrać dobrą bieżnię?

Jak wybrać dobrą bieżnię?

Bieżnia sportowa jako popularny trenażer ruchu jest najchętniej kupowanym sprzętem fitness, wykorzystywanym przez osoby w każdym wieku i o różnej kondycji. Znajduje zastosowanie w wielu typach treningu – zarówno redukcyjnym, jak i wzmacniającym. Wykorzystywana jest w treningu profesjonalnym jak i do rekreacyjnego biegania.

Czy warto mieć w dom bieżnię elektryczną?

Najczęściej wymienianą zaletą posiadania bieżni sportowej jest możliwość przeprowadzenia treningu w domu, bez względu na porę dnia oraz warunki pogodowe. Stanowi ona również doskonały sprzęt do rozgrzewki przed treningiem siłowym. Jest chętnie wybierana przez osoby, którym brakuje motywacji do codziennych treningów na świeżym powietrzu, czasu na długie wybieganie lub też miejsca do spokojnego joggingu. Bieżnia sportowa wykorzystywana w czasie zimy pozwala utrzymać kondycję i wiosną szybko wznowić treningi w terenie, nie tracąc sportowej formy. Trening na bieżni sportowej okazuje się również atrakcyjną alternatywą dla uprawiających sport rodziców, którzy wykonując trening biegowy w domu, mogą wciąż mieć oko na swoje dzieci. 

Korzystanie z bieżni jest nie tylko wygodne, ale również bezpieczne dla stawów i kręgosłupa. Stosowane w nowoczesnych bieżniach systemy amortyzacji zapobiegają urazom, do których może przyczynić się bieganie w niewłaściwym obuwiu lub na złej nawierzchni.

Na co zwrócić uwagę wybierając bieżnię? 

Na rynku dostępne są bieżnie magnetyczne (mechaniczne), przeznaczone do rekreacyjnego biegu oraz bieżnie elektryczne, pozwalające na przeprowadzenie profesjonalnego treningu, umożliwiające dokładną regulację prędkości oraz stopnia nachylenia.

Wybierając bieżnię do ćwiczeń warto zwrócić uwagę na parametry związane z jej funkcjonalnością, takie jak możliwość złożenia, łatwość obsługi oraz głośność i moc silnika. Silniki o większej mocy nie tylko umożliwiają trening o większej intensywności i przy większej prędkości, ale są również cichsze od słabszych silników. Ważnym parametrem jest również maksymalne dopuszczalne obciążenie, które powinno być zawsze kilkadziesiąt kilogramów wyższe od wagi ćwiczącego na bieżni użytkownika. 

Zwracając uwagę na bezpieczeństwo w trakcie ćwiczeń należy sprawdzić wymiary pasa biegowego oraz jego amortyzację. Większy pas biegowy zapewnia komfort treningu i minimalizuje ryzyko upadku. System amortyzacji wstrząsów zapobiega nadmiernemu obciążaniu stawów. Im większy wskaźnik amortyzacji, tym większe tłumienie drgań. Poziom amortyzacji podawany jest w elastometrach i wynosi od 4 do 10. Ważną rolę w ochronie stawów odgrywa zawieszenie bieżni, które powinno być dość wysokie oraz jej sprężystość. Bieżnia gwarantująca dobrą amortyzację powinna delikatnie uginać się pod ciężarem.

Dopasowując sprzęt do swoich potrzeb i oczekiwań należy sprawdzić jaki zakres prędkości oferuje bieżnia (prędkość ta osiąga zazwyczaj do 25km), czy bieżnia umożliwia elektroniczną regulację nachylenia terenu (zazwyczaj jest to do 20%) oraz czy posiada funkcję pomiaru pulsu.

Wyświetlacze oraz komputery dołączone do bieżni posiadają zróżnicowane funkcje w zależności od poziomu elektronicznego zaawansowania sprzętu. Poza podstawowymi parametrami, takimi jak prędkość, dystans oraz czas ćwiczeń, wyświetlanymi w każdym modelu, warto dodatkowo zadbać o poznanie takich wskaźników jak tempo i spalone kalorie. Wybierając bieżnię do profesjonalnego treningu należy sprawdzić czy do modelu dołączony jest pas piersiowy umożliwiający pomiar tętna. Podobną rolę spełniać mogą czujniki pulsu wbudowane w uchwyty bieżni. Ich wykorzystanie może jednak okazać się mało komfortowe podczas treningów o dużej intensywności. Zaawansowane modele bieżni wyposażone są dodatkowo w systemy umożliwiające dostosowanie prędkości biegu do aktualnego pulsu użytkownika. Wiele modeli bieżni umożliwia połączenie z tabletem, zgrywanie poszczególnych treningów i analizę efektów na drodze regularnego monitorowania wielu parametrów.