Jak zadbać o strefę fitness w hotelu?

Jak zadbać o strefę fitness w hotelu?

Hotele już dawno przestały być jedynie miejscem noclegu, szybkiego snu i przystanku pomiędzy jednym wyjazdem służbowym, a drugim. A na pewno zmieniło się podejście hotelowych gości do swoich wyjazdów. Wraz ze zwiększaniem się świadomości społeczeństwa dotyczącej zdrowego trybu życia - zbilansowanej diety, regularnego i zaplanowanego wypoczynku, systematycznego wysiłku fizycznego - zmieniają się również potrzeby gości hoteli.

Dziś strefa fitness w hotelu nie jest niczym nadzwyczajnym - po spotkaniu biznesowym, delegaci często potrzebują rozładowania napięcia i nie ma lepszego ujścia dla emocji niż solidny, męczący trening na siłowni. A jeszcze lepiej, jeśli będzie on kilka minut od ich hotelowego pokoju. Stworzenie strefy fitness w hotelu nie jest jednak takie proste - jak to zrobić, by przypadła gościom do gustu, a hotel czerpał z niej same korzyści?

Dobrze zaplanuj przestrzeń - dopasuj miejsce i ilość sprzętu do hotelowych gości

Nikt nie lubi tłoku na siłowni, kolejek do maszyn lub ciężarów, a także czekania na swoją kolej by wskoczyć na bieżnię. Pierwszym krokiem będzie wydzielenie odpowiednio dużej przestrzeni do ćwiczeń, wraz z uwzględnieniem wydzielonych pomieszczeń do różnego rodzaju aktywności. Zadbaj o strefę do treningu cardio, gdzie zmieszczą się bieżnie, orbitreki, rowerki poziome oraz pionowe czy też wioślarze. Osobno powinna zostać wydzielona przestrzeń do stretchingu i ćwiczeń bez ciężarów, z reguły mniejsze niż sala do cardio. Oczywiście znaczną część trzeba też wydzielić na salę przeznaczoną do treningu siłowego - trzeba wziąć pod uwagę maszyny z ciężarami, a także sprzęt do ćwiczeń z wolnymi ciężarami.

Właśnie liczba sprzętów i przyrządów jest kluczowa. Można w dość prosty sposób przewidzieć, jak popularna będzie oferta fitness w naszym hotelu. Zaplanuj, czy strefa fitness będzie dostępna dla wszystkich klientów hotelu, dla klientów płacących dodatkowo za pokój, czy też ogólnodostępna dla każdego chcącego skorzystać z jej usług. W dwóch pierwszych przypadkach łatwo oszacować liczbę osób mogących skorzystać ze strefy w jednym czasie i pod tym kątem dopasować liczbę maszyn, ciężarów oraz przestrzeń do ćwiczeń.

Zadbaj o jakość sprzętu

Renomowany, cztero lub pięciogwiazdkowy hotel zawsze olśniewa wykończeniem wnętrz, jakością pokojów, schludnością oraz obsługą. Oferując swoim gościom strefę fitness, zadbajmy także o jej jakość. Niezależnie od tego, czy będzie to strefa do treningu cardio, czy też do ćwiczeń z wolnymi ciężarami, powinniśmy zakupić sprzęt najwyższej jakości. Takie wyposażenie od najlepszych producentów znajduje się w ofercie Specialfitness, sklepie specjalizującym się w zaopatrywaniu profesjonalnych siłowni, również tych hotelowych.

Wystrój strefy, a hotelu

Chcemy, by goście udawali się do strefy fitness z uśmiechem na twarzy, a ćwicząc czuli się swobodnie. Dlatego też, planując stworzenie strefy fitness, pomyślmy o jej wystroju. Klimat, jaki w niej panuje, powinien być nieco zbliżony do tego hotelowego. Jeżeli sam hotel jest w minimalistycznym, nowoczesnym stylu, postarajmy się by i siłownia sprawiała takie wrażenie. Podobnie zresztą w przypadku bardziej klasycznych wnętrz. I nikt nie mówi tutaj o odwzorowaniu 1 do 1 artystycznej wizji architekta hotelu, natomiast warto zwrócić uwagę na barwy ścian oraz podłogi.

Posadzka jest szalenie istotna nie tylko ze względów estetycznych. Oczywiście, jeżeli cały hotel posiada marmurowe posadzki, warto w strefie fitness wyłożyć coś zbliżonego kolorystycznie. Istotne natomiast jest to, jak posadzka znosi ciężary, jak jest twarda i jak elastyczna. Jeśli mowa o funkcjonalnościach, pamiętaj o podstawowych potrzebach każdej sali do ćwiczeń. Odpowiednia wentylacja oraz temperatura powietrza, a także jego wilgotność to podstawa dobrze skonstruowanej strefy fitness w hotelu.

Obsługa i trenerzy

Będąc za sterami hotelu doskonale wiemy, jak ważna jest obsługa. To ona nadaje ton i kreuje opinie klienta na temat całego kompleksu. Warto zadbać także o ten aspekt w naszej hotelowej strefie fitness. Obsługa powinna być wielojęzyczna, a także wykwalifikowana pod kątem podstawowej obsługi sprzętów czy szatni. Warto rozważyć także zatrudnienie trenerów personalnych, których obecność byłaby wsparciem dla wielu gości hotelu, jeśli mieliby pytania lub problemi z niektórymi ćwiczeniami albo sprzętami. To doskonałe dopełnienie dobrze funkcjonującej strefy fitness w każdym hotelu.