Normy i certyfikaty, czyli co musisz wiedzieć zanim wybierzesz sprzęt do swojej siłowni

Normy i certyfikaty, czyli co musisz wiedzieć zanim wybierzesz sprzęt do swojej siłowni

Jak stworzyć siłownię godną zaufania? Sprzęt kulturystyczny, urządzenia oraz akcesoria składające się na wyposażenie sali do fitnessu powinny wyróżniać się przede wszystkim znakomitą jakością, a także zapewniać użytkownikom maksimum komfortu, funkcjonalności i satysfakcji podczas treningu. Jednak to nie wszystko. Naprawdę dobry sprzęt sportowy to ten, który gwarantuje również pełne bezpieczeństwo użytkowania. To atesty i normy obowiązujące w zakresie sprzętu treningowego pozwalają sięgać po rozwiązania zapewniające funkcjonalność, trwałość oraz mechaniczne i elektryczne bezpieczeństwo urządzeń. Twoja siłownia potrzebuje wyposażenia? Sprawdź, czym kierować się w jego wyborze.

Wymagania w zakresie bezpieczeństwa stacjonarnego sprzętu treningowego

Profesjonalny sprzęt do siłowni to z pewnością ten z certyfikatem zaufania. W wyborze konkretnych rozwiązań kieruj się zatem nie tylko funkcjonalnością czy ceną, ale także tym, czy urządzenie spełnia wymagania w zakresie bezpieczeństwa. Sprawa jest istotna, ponieważ taki obowiązek nakłada na właścicieli siłowni i klubów fitness prawo. Sięgając po certyfikowany sprzęt, zapewniasz klientom bezpieczeństwo w trakcie treningu. Ponadto pozytywnie wpływasz na renomę swojego klubu, kreując jego wizerunek, jako miejsca profesjonalnie przygotowanego i godnego zaufania.

Czym zgodnie z prawem jest stacjonarny sprzęt treningowy? To wszystkie urządzenia, które nie są przemieszczane podczas użytkowania i które stoją na podłodze lub są przymocowane do ściany, sufitu czy treningowej konstrukcji. Wytyczne dotyczące stacjonarnego sprzętu treningowego są określone w normie PN-EN ISO 20957-1:2014-02. Norma ta jest systematycznie uaktualniana przez Komitet Techniczny ds. Sportu i Rekreacji. Dlatego nawet nowy sprzęt, który dopiero pojawił się na rynku, posiada określone wymagania.

Poszczególne części normy definiują wymagania w zakresie bezpieczeństwa m.in. takich urządzeń, jak:

  • sprzęt do treningu siłowego
  • ławy do ćwiczeń siłowych
  • rowery treningowe
  • sprzęt do treningu górnych części ciała
  • trenażery wioślarskie
  • pedałowe symulatory chodu, symulatory wchodzenia po schodach i wspinania się
  • trenażery eliptyczne

Stacjonarny sprzęt treningowy grupowany jest według klas dokładności (wysoka, średnia, minimalna) oraz klas użytkowania. W przypadku sprzętu przeznaczonego do użytkowania profesjonalnego lub komercyjnego wymagana jest klasa S. Dotyczy to wszystkich pomieszczeń treningowych, klubów, hoteli, ośrodków, gdzie nadzór nad korzystaniem ze sprzętu pełni właściciel obiektu.

Wybierając sklep internetowy z profesjonalnym sprzętem do siłowni warto zatem postawić na ten, który proponuje urządzenia odpowiednio certyfikowane.

Certyfikat to nie wszystko – pamiętaj o kontroli

Bezpieczeństwo sprzętu, z jakiego korzysta siłownia, to odpowiedzialność producenta i dystrybutora urządzeń. Jednak jako właściciel siłowni także masz do spełnienia w tym zakresie określone zadania. Istotne jest, aby sprzęt stanowiący wyposażenie siłowni posiadał odpowiednią klasę użytkowania. Poza tym dla utrzymania wymagań bezpieczeństwa oraz dla prawidłowego działania, urządzenia treningowe trzeba poddawać systematycznym przeglądom technicznym oraz pracom konserwacyjnym.

Badania i certyfikacja - sprawdź, czego potrzebuje Twoja siłownia

Regularne badania sprzętu pod kątem jego wytrzymałości, funkcjonalności oraz bezpieczeństwa mechanicznego i elektrycznego to obowiązek każdego właściciela siłowni. Służą one nie tylko spełnieniu przepisów prawnych. Wyraźnie przyczyniają się także do budowania pozytywnego wizerunku klubu wśród klientów. Dzięki temu wzrasta ich zaufanie w stosunku do usług i sprzętów, które proponujesz.

By uzyskać odpowiednie certyfikaty i atesty bezpieczeństwa możesz skorzystać z usług firm prowadzących badania i certyfikację urządzeń fitness w oparciu o normy obowiązujące w tym zakresie. Firmy i laboratoria oferujące swoje usługi specjalizują się we wszystkich typach urządzeń i akcesoriów do wyposażenia siłowni oraz klubów fitness. Uzyskany w ten sposób certyfikat potwierdza spełnianie przez Twój sprzęt wymagań w zakresie bezpieczeństwa, jakości i niezawodności.

Dopiero wyposażasz siłownię i nie wiesz od czego zacząć? Niezależnie od tego czy rozpoczynasz działalność, czy też kompletujesz dodatkowy sprzęt, już od początku zadbaj o jakość. Wybierz sprawdzony sprzęt z certyfikatem, który będzie spełniał wszystkie obowiązujące normy.

Udostępnij ten wpis