Rodzaje i wymiary stojaków na obciążenia

Rodzaje i wymiary stojaków na obciążenia

Stojaki na hantle, gryfy i obciążenia pozwalają nie tylko na oszczędność miejsca i utrzymanie porządku, ale zapewniają również bezpieczne przechowywanie sprzętu oraz ułatwiają jego wygodne wykorzystanie podczas treningu. Stojaki w formie wózków umożliwiają dodatkowo wygodny transport obciążeń, a nawet przenoszenie ich pomiędzy stanowiskami do ćwiczeń.  Dlatego też stojaki różnego typu chętnie wykorzystywane są nie tylko na komercyjnych siłowniach, gdzie podnoszą estetykę miejsca i pozwalają efektywnie wykorzystać przestrzeń, ale coraz częściej znajdują swoje zastosowanie również w siłowniach domowych, gdzie oszczędność miejsca jest sprawą najwyższej wagi, a zakupiony sprzęt wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. 

Wybierając stojak na obciążenia należy zwrócić uwagę na jego dopuszczalne maksymalne obciążenie. Poza wytrzymałością istotną cechą jest również oszczędność miejsca. Mimo że w domowych siłowniach królują stojaki wykonane samodzielnie warto zadbać o bezpieczeństwo przechowywania obciążeń i zainwestować w profesjonalny sprzęt o dokładnie wskazanym udźwigu, solidnej i stabilnej konstrukcji. Ceny stojaków wahają się od 150 do 600 zł. Niektóre ze stojaków na obciążenia posiadają również półkę na hantle lub dodatkowe uchwyty na sztangi, co czyni z nich wielofunkcyjne konstrukcje do przechowywania różnego rodzaju sprzętu do ćwiczeń siłowych.

Jakie wymiary ma stojak na obciążenia?

Najpopularniejsze na rynku są stojaki pionowe stojące. Wśród nich znaleźć można zarówno takie, w których ramiona przymocowane są prostopadle do stelaża, a kolejne ich rzędy, ułożone są do siebie równolegle w równych odstępach, jak i takie stojaki, w których ramiona ułożone równolegle do podłoża znajdują się po przeciwnych stronach stelaża. Wśród pionowych stojaków znajdziemy również takie, w których na stelażu o konstrukcji w kształcie litery A znajdują się trzpienie wystające w różnych kierunkach. Drugie i trzecie z rozwiązań wiąże się z koniecznością wygospodarowania większej przestrzeni, jednak sprawdza się na siłowniach komercyjnych, gdzie ważne jest zapewnienie łatwego dostępu do przechowywanego na stojaku sprzętu. 

Każda z konstrukcji ma wysokość od  70 do ok. 110 cm i zaplanowana jest tak, by talerze nie zahaczały o siebie, dawały się łatwo i szybko zdejmować oraz odkładać. Stojaki mają masywną podstawę. Wykonane są najczęściej ze stali, przez co ich waga wynosi często ok. 20 kg. Posiadają ok. 5-7 ramion, najczęściej o długości 20 cm. Na każdym z nich trzymać można ciężary o określonej wadze od 1 do nawet 20 kg. Warto zwrócić uwagę na średnicę ramienia – zazwyczaj wynosi ona od 20 do 30 mm. Jeżeli średnica wynosi 22 mm stojak posłuży do przechowywania wszystkich dostępnych na rynku obciążeń. 

Planując umieścić stojak na siłowni wystarczy wygospodarować na niego niewielką powierzchnię – stojaki stojące mają zazwyczaj wymiary ok. 55 cm długości oraz 35 cm szerokości. Ponieważ udźwig całego stojaka wynosi przeciętnie 280-300 kg, pozwala on na przechowywanie w jednym miejscu wielu obciążeń a tym samym zapewnia oszczędność przestrzeni i pozwala na zachowanie porządku. 

Rodzaje stojaków na obciążenia

Najprostszą konstrukcję posiadają pionowe stojaki złożone z podstawy (czasem z przymocowanymi do niej kółkami) i jednego pionowego ramienia, w pozycji prostopadłej do podłoża. Korzystając z nich należy jednak uwzględnić konieczność każdorazowego schylania się przy zakładaniu i zdejmowaniu obciążeń, czego nie wymagają stojaki z ramionami ułożonymi równolegle do podłogi i znajdującymi się na odpowiedniej wysokości. Stojak z jednym ramieniem może być wykorzystywany do przechowywania ciężarów pomiędzy treningami. Nie sprawdzi się natomiast w trakcie treningu, gdy konieczne jest zmienianie obciążeń, gdyż te leżąc na nim wzajemnie blokują do siebie dostęp.  Najczęściej tego rodzaju stojaki wykorzystywane  są do przechowywania obciążeń olimpijskich. Średnica kija wynosi ok 50 mm a jego długość ok 100 cm.

Innym rodzajem stojaka na obciążenia jest stojak typu wózek, z mocnymi kółkami transportowymi i przegrodami na ok. 7-8 talerzy o łącznej wadze ok 200 kg oraz z wygodnym transportowym uchwytem.  Najważniejszą zaletą stojaka jest możliwość szybkiego i łatwego przenoszenia obciążeń pomiędzy stanowiskami, dzięki przymocowanym kółkom, dlatego też stojak ten znajduje zastosowanie w klubach, gdzie pozwala korzystać z obciążeń na wielu różnych stanowiskach oddalonych od siebie, bez konieczności każdorazowego pokonywania odległości między stanowiskami po zakończeniu ćwiczenia razem z niesionym w rękach obciążeniem. Korzystanie ze poziomego stojaka z przegrodami umożliwia łatwy i szybki dostęp do wszystkich obciążeń, jednak wykorzystanie przestrzeni nie jest tak ekonomiczne  jak w stojakach pionowych, ponieważ obciążenia leżą obok siebie. Dodatkowo znajdują się na ziemi, co z jednej strony zapewnia bezpieczeństwo ich przechowywania, z drugiej niesie ze sobą konieczność każdorazowego schylania się przy wyjmowaniu i odkładaniu talerzy.

Na rynku dostępne są również wielofunkcyjne stojaki na gryfy i ciężary, w które warto zainwestować wyposażając profesjonalną siłownię lub też porządkując wiele rodzajów sprzętu wykorzystywanych w domu. Stojaki te zajmują więcej miejsca przez swoją masywniejszą konstrukcję, jednak dzięki kombinacji uchwytów, ramion i półek pozwalają na przechowywanie zarówno obciążeń, jak i gryfów oraz hantli, a ich udźwig wynosi nawet 500 kg. Zakup wielofunkcyjnych stojaków wiąże się  z większym wydatkiem, co jednak jest opłacalnym posunięciem, gdy umożliwia rezygnację z zakupu wielu różnych rodzajów stojaków na poszczególne sprzęty.