Siłownia zewnętrzna przy szkole – poznaj zalety siłowni na świeżym powietrzu

Siłownia zewnętrzna przy szkole – poznaj zalety siłowni na świeżym powietrzu

Stare przysłowie mówi, że „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Dlatego warto zadbać o to, by rzeczy, którymi „nasiąkają” dzieci i młodzież, były korzystne dla ich zdrowia, rozwoju i samopoczucia. A tym, czego z pewnością możemy nauczyć zarówno starsze, jak i młodsze dzieci jest nawyk regularnych ćwiczeń. Jak to zrobić?

Oczywiście poprzez lekcje wychowania fizycznego. Jednak nie oszukujmy się – zajęcia WF-u w wielu szkołach pozostawiają sporo do życzenia i bardzo często, zamiast zachęcać młodzież do uprawiania sportu, mocno zniechęcają. Co zrobić, żeby zainteresować uczniów aktywnym trybem życia? Najlepiej postawić na różnorodność i pokazać im, że lekcje WF-u wcale nie muszę polegać wyłącznie na grze w piłkę!

Będzie to o tyle łatwiejsze, że obecnie zapanowała prawdziwa moda na zdrowy styl życia i ćwiczenia, co sprawia, że coraz więcej młodych ludzi zaczyna interesować się różnego rodzaju dyscyplinami, ze szczególnym uwzględnieniem sportów siłowych. Dlatego, jeżeli tylko pozwala na to budżet szkoły, warto zainwestować w siłownię przyszkolną, najlepiej siłownię plenerową!

Siłownia plenerowa dla uczniów

Dlaczego siłownia zewnętrzna, a nie wewnętrzna? Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w placówce znalazły się oba rodzaje miejsc do ćwiczeń, jednak pod pewnymi względami siłownia zewnętrzna znacznie przewyższa siłownię wewnętrzną.

Przede wszystkim taka forma siłowni zachęca młodzież do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Trening poza murami budynku, nawet najkrótszy, pomoże dzieciakom dotlenić się, rozładować napięcie i stres związany z lekcjami oraz aktywnie odpocząć po sporym wysiłku umysłowym, co może przełożyć się nawet na lepsze wyniki w nauce.

Co więcej, siłownia outdoorowa jest łatwiej dostępna dla uczniów. Z siłowni wewnętrznej można korzystać jedynie w godzinach pracy szkoły, a znajdujący się na niej sprzęt sprawia, że bardzo często dzieciaki nie mogą przebywać na niej bez nadzoru nauczyciela. Przyrządy na siłowni wewnętrznej najczęściej wykorzystują do działania masę ciała użytkownika, są zatem bezpieczniejsze w obsłudze. Nie wspominając już o tym, że młodzież może korzystać z siłowni plenerowej zarówno przed, jak i po lekcjach - bez konieczności angażowania nauczyciela.

Jaki sprzęt powinien się znaleźć na siłowni plenerowej dla młodzieży?

Oczywiście, wysokiej jakości. Istnieją spore szanse, że darmowa siłownia w łatwo dostępnym miejscu będzie cieszyła się sporym zainteresowaniem uczniów. Z tego powodu najlepiej wybierać urządzenia trwałe i solidne oraz bezpieczne dla użytkowników.

Oprócz tradycyjnego wyposażenia siłowni plenerowych, takich jak atlas, stepper, twister czy ławka skośna do brzuszków, warto zainwestować w outdoorowy stół do ping-ponga, a także drabinki i poręcze do ćwiczeń kalistenicznych (pamiętajmy tylko, żeby zamontować je w bezpiecznym miejscu, najlepiej na trawniku!). Tak wyposażona siłownia z pewnością będzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży.