Taśmy Oporowe

Taśmy Oporowe

Taśmy oporowe są wykonanymi z lateksu przemysłowego pętlami, o różnym przeznaczeniu treningowym. Wyróżniamy dwa podstawowe typy taśm: taśmy Power Band oraz taśmy Mini Band. Pierwsze z nich charakteryzują się zróżnicowaną szerokością, zmieniającą się w zależności od poziomu oporu, który stanowią – od najwęższych, z najmniejszym oporem, do najszerszych, z oporem największym. Taśmy Power Band, bez względu na stawiany opór, nie różnią się zaś między sobą pod względem pozostałych parametrów, takich jak grubość oraz długość taśmy. Taśmy miniband różnicę oporu zawdzięczają natomiast zróżnicowanej grubości – im grubsza taśma, tym większy stawiany przez nią opór. W przypadku tego rodzaju taśm niezmienna pozostaje szerokość oraz długość taśmy. Ta z pozoru niewielka różnica w budowie decyduje o przeznaczeniu treningowym każdego z wyżej wymienionych rodzajów taśm.

Przeznaczenie

Taśmy oporowe powerband znajdują zastosowanie w treningu siłowym, jako sprzęt podstawowy lub pomocniczy, służący do wykonywania ćwiczeń na siłowni lub w domu. By przeprowadzić trening wystarczy przymocować taśmę o wybranym oporze do drążka lub poręczy.  Dzięki takiemu ustawieniu możemy wykonać zgięcia i wyprosty ramion oraz nóg, trening klatki piersiowej i górnej części pleców. Przytrzymanie pętli nogą pozwala natomiast ćwiczyć mięśnie barków bądź dolnej części pleców. Taśmy doskonale sprawdzają się również przymocowane do sztangi lub półsztangi. Takie ich wykorzystanie pozwala urozmaicić dotychczasowy trening i nadać znanym ćwiczeniom zupełnie nowy wymiar – wyciskanie leżąc lub przysiad z taśmami zagwarantuje nowy bodziec treningowy poprzez zmianę ciężaru faktycznie podnoszonego w wykonywanym ćwiczeniu. Trening obejmujący wiele partii mięśniowych możemy również wykonać w domu, używając gum oporowych w ćwiczeniach z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała.

 Taśmy miniband spełniać będą w treningu zupełnie inną  rolę: mogą zostać wykorzystane jako sprzęt przeznaczony do rozgrzewki, treningu izometrycznego lub jako dodatkowy element w klasycznych ćwiczeniach siłowych. Podczas np. przysiadu z ciężarem, dzięki taśmom oplecionym wokół kolan, otrzymujemy zupełnie inną dynamikę wykonywanego ćwiczenia, jednocześnie wzmacniając mięśnie nóg w dwóch płaszczyznach.

Zarówno gumy oporowe powerband jak i miniband, to must have każdego trenującego. Zastąpią lub urozmaicą one działanie wielu sprzętów siłowych, pozwalając wykonać kompletny i efektywny trening w domowym zaciszu. Taśmy oporowe, w odróżnieniu od np. obciążeń treningowych, nie posiadają zdefiniowanych kolorów, przypisanych do danego ciężaru. Dlatego też szczególnie warte polecenia są te taśmy, na których umieszczone są wskaźniki oporu, ułatwiające identyfikację taśm i ich odpowiednie wykorzystanie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.