Taśmy TRX

Taśmy TRX

Skąd się wzięły?

Taśmy do ćwiczeń, inaczej zwane taśmami TRX, zostały zaprojektowane przez byłego komandosa Navy Seals, Randy’ego Hetricka, w odpowiedzi na zapotrzebowanie wojska. Kompaktowy sprzęt umożliwić miał żołnierzom utrzymywanie wysokiej sprawności fizycznej podczas misji, na których nie mieli oni dostępu do zaawansowanych i często ciężkich maszyn oraz przyrządów do ćwiczeń. Taśmy podwieszane zawdzięczają swój sukces małym gabarytom, niskiej wadze oraz wszechstronności użytkowania. Zostały z powodzeniem zaadaptowane przez inne służby mundurowe, profesjonalnych sportowców oraz entuzjastów zdrowego stylu życia.

Do czego służą?

Dzięki zastosowanej przy ich produkcji technologii,  taśmy podwieszane umożliwiają wykonanie treningu całego ciała z wykorzystaniem masy własnej użytkownika oraz siły grawitacji. Potrzebujemy jedynie miejsca, do którego będziemy mogli przymocować taśmy. Konstrukcja w kształcie litery „Y” umożliwi nam efektywny trening pleców, ramion, nóg, klatki piersiowej oraz innych partii mięśni w relatywnie bezpiecznych warunkach, gdyż to my – użytkownicy, stanowić będziemy główne obciążenie podczas wykonywanych ćwiczeń. Dzięki takiemu treningowi z wykorzystaniem taśm będziemy mogli podnieść naszą ogólną wytrzymałość i siłę mięśniową, poprawić stabilizację oraz zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie taśm?

Obok certyfikowanego sprzętu, na rynku dostępnych jest wiele jego substytutów, oferowanych przez producentów różnych marek. Poszczególne produkty różnią się jednak między sobą jakością wykonania i wykorzystanych do produkcji materiałów. 

Naszą uwagę powinny zwrócić przede wszystkim uchwyty do taśm. Wykonane z miękkiego neoprenu będą wygodniejsze, zwłaszcza dla kobiet, jednak zużywają się szybciej i mocniej chłoną wilgoć. Uchwyty z tworzywa będą służyć nam dłużej, jednak mogą pozostawiać odciski przy intensywnym użytkowaniu.

Czy taśmy TRX są dla każdego?

Taśmy typu TRX spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem. Mimo tego, iż nadal posiadają grono zwolenników, wraz z upływem czasu coraz częściej możemy usłyszeć o tym, że trening na taśmach jest po prostu nieefektywny. To stwierdzenie odnosi się jednak do każdego typu treningu, wykonywanego z pominięciem podstawowych zasad – jeżeli będziemy stosować ten sam rodzaj ćwiczeń i stałe obciążenie treningowe, nasz organizm po prostu przyzwyczai się do danego wysiłku, co spowoduje stagnację i spadek efektywności treningów. Dlatego też, odpowiadając na postawione pytanie, można śmiało powiedzieć, że trening z wykorzystaniem taśm jest dla każdego! Wraz ze wzrostem doświadczenia użytkownika, zmieniać się będzie natomiast ich zastosowanie. Gdy ciężar naszego ciała będzie zbyt mały aby wykorzystać taśmy jako główny bodziec treningowy, treningi na taśmach z powodzeniem sprawdzą się jako trening podtrzymujący – np. w podróży lub jako ćwiczenia dodatkowe/wzmacniające, obok ćwiczeń siłowych.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.