Zestaw hantli w domowej siłowni

Zestaw hantli w domowej siłowni

Zestaw hantli stanowi nie tylko podstawowe wyposażenie każdej siłowni, ale jest również sprzętem chętnie wykorzystywanym do użytku domowego. Zajmuje niewiele miejsca i pozwala nawet na bardzo małej przestrzeni wykonać kompleksowy, efektywny trening siłowy, angażujący zarówno górne, jak i dolne partie mięśniowe.

Ćwiczenia z hantlami

Poza popularnymi rozpiętkami, ćwiczeniami na biceps oraz triceps – wyciskaniem, uginaniem i prostowaniem, hantle wykorzystywać można również w ćwiczeniach modelujących nogi i pośladki. Należą do nich m.in. wykroki, zakroki, przysiady z hantlami oraz wejście z ciężarkami na podwyższenie. Skutecznym ćwiczeniem z hantlami wzmacniającym plecy jest natomiast wiosłowanie nachwytem, podchwytem lub chwytem młotkowym. 

Zestaw hantli do domu

Ciężar hantli waha się zwykle w przedziale od 0,5 do 50 kg. Dlaczego warto kupić cały ich zestaw? Wykorzystanie hantli o zróżnicowanej wadze pozwala na przeprowadzenie różnych typów treningu – niewielkie obciążenia wykorzystane zostać mogą podczas treningu cardio, duże zaś posłużyć do przeprowadzenia treningu siłowego. Zaopatrzenie się w zestaw hantli daje również możliwość dobrania obciążenia do sprawności danej partii mięśni np. tak, by odpowiednio stymulować rozwój słabszych partii lub przeprowadzić wystarczająco wymagający trening partii rozbudowanych. Ważne, by waga talerzy w zestawie była różnorodna. Ułatwia to dopasowanie ciężaru do danej partii mięśniowej lub ćwiczenia. Tym sposobem niewielki zestaw hantli z powodzeniem wykorzystywany w domu zastąpić może trening na maszynie. Co więcej hantle, umożliwiając ruch w większym zakresie niż ma to miejsce podczas ćwiczeń na maszynie, zapewniają lepszą skuteczność pracy mięśni. Hantle pozwalają, poprzez wprowadzenie dodatkowego obciążenia zwiększyć intensywność ćwiczeń dotychczas wykonywanych w domu (np. brzuszków), a także urozmaicić je. W wielu zestawach sztangielek przeznaczonych do użytku domowego znajduje się dodatkowo walizka ułatwiająca przechowywanie oraz przenoszenie zestawu. 

Jaki zestaw hantli treningowych wybrać?

Zestawy hantli do treningu siłowego mogą zawierać hantle regulowane lub też skręcane na stałe. Zestawy hantli regulowanych składają się z gryfów, obciążeń oraz zacisków.  Hantle regulowane pozwalają na dużą indywidualizację, w zakresie wykorzystywanych obciążeń, które mogą być dowolnie ze sobą łączone. Zestawy tego typu zazwyczaj służą swoim właścicielom dłużej niż zestawy hantli skręcanych na stałe. Możliwość regulacji wagi sprawia, że wzrost siły nie niesie ze sobą konieczności zakupienia nowego zestawu hantli, a jedynie wiąże się z niewielkim wydatkiem na dodatkowe obciążenia. 

W szerokiej ofercie zróżnicowanych zestawów hantli znajdują się hantle stalowe, żeliwne  bitumiczne, gumowane i winylowe. Jakie hantle wybrać?

Hantle bitumiczne wypełnione są masą piaskową, co sprawia, że ich rozmiar jest większy niż rozmiar hantli o tej samej wadze, wykonanych z żeliwa. Może to obniżać komfort ich użytkowania i przechowywania. Niższa w przypadku hantli bitumicznych, jest jednak również cena. Hantle żeliwne są droższe, jednak zajmują mniej miejsca niż hantle bitumiczne, co podnosi wygodę treningu.

Hantle mogą być również w całości wykonane z gumy. Posiadają wówczas niewielkie rozmiary, ale również niewielkie obciążenia. Hantle o dużym ciężarze pokryte warstwą gumy jedynie na zakończeniach dostępne są w zestawach tzw. hantli gumowanych. Wykorzystanie gumy spełnia wówczas wyłącznie funkcję antypoślizgową.

W użytku domowym bardzo dobrze sprawdzają się hantle winylowe. Wykonane są najczęściej z żeliwa lub betonu powleczonego winylem. Ponieważ ich waga mieści się w przedziale 1,5 - 5 kg, przeznaczone są głównie do rehabilitacji lub treningu cardio. Chętnie wykorzystywane są w treningu fitness oraz pilatess. Winylowa powłoka jest trwała i odporna nawet na częste upadki, które nie są w stanie naruszyć jej struktury. Ponieważ winylową warstwę wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką, zestawy tego typu hantli są łatwe w utrzymaniu czystości. Gładki winyl chroni podłoże, na którym ćwiczymy przed zarysowaniem. Dodatkowo doskonale tłumi dźwięki. Dzięki temu odkładanie, a nawet upuszczenie hantli nie powoduje hałasu i nie zakłóca spokoju domowników.