Co musisz wiedzieć przed zakupem ławeczki do ćwiczeń?

Co musisz wiedzieć przed zakupem ławeczki do ćwiczeń?

Na nic dziesiątki gryfów, sztang i obciążeń, jeśli do kompleksowego treningu zabraknie ławeczki. Dzięki ławeczce do ćwiczeń jesteśmy w stanie wykonać wyciskanie, wznosy i wiele innych czynności z wykorzystaniem wolnych ciężarów. Nie tylko trening z ciężarami uczyni ławeczkę użyteczną – przyda się ona do ćwiczeń mięśni brzucha czy grzbietu. Jeśli chcesz stworzyć naprawdę profesjonalną siłownię, muszą się w niej znaleźć ławeczki do ćwiczeń – tylko jak je wybrać? Oto kilka kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę przed zakupem ławeczki do ćwiczeń.

Wybierz rodzaj ławki – prosta, skośna lub regulowana

Wyróżniamy trzy główne rodzaje ławki do ćwiczeń. Ławeczka prosta jest klasycznym sprzętem treningowym, w którym ćwiczący leży poziomo. Ma ona po prostu podpory na początku i końcu ławki, pozwalając na podstawowe ćwiczenia w pozycji płaskiej. Do bardziej zaawansowanych ćwiczeń posłuży ławeczka treningowa skośna. Można z jej użyciem jeszcze lepiej wyrzeźbić górne partie klatki piersiowej bądź mięśnie brzucha. Jej konstrukcja sprawia, że jest cały czas nachylona względem ziemi pod kątem około 45 stopni. Idealnym rozwiązaniem do profesjonalnej siłowni będzie jednak ławeczka treningowa regulowana. Pozwala ona na dostosowanie kąta nachylenia oparcia, dzięki czemu ćwiczący mogą wykonać jeszcze więcej różnorodnych ćwiczeń.

Sprawdź gabaryty i rozmiar ławeczki

Tworząc strefę wolnych ciężarów, pamiętajmy o odpowiednim zagospodarowaniu przestrzeni. Między rozstawionym sprzętem powinno być trochę miejsca, by swobodnie przemieszczać się pomiędzy trenującymi. Dlatego trzeba mieć na względzie rozmiar kupowanej ławeczki do ćwiczeń. Standardowe rozmiary przewidują długość od 1,5 m do ponad 2 m długości ławeczki oraz do 0,5 m szerokości. Wybierz ławkę tak, by nie zajmowała zbyt dużo miejsca w twojej sali treningowej.

Maksymalne obciążenie ławki

Bardzo istotne, zwłaszcza w profesjonalnej siłowni, będzie maksymalne obciążenie jakie wytrzyma ławeczka treningowa. Wynika to z różnorodności użytkowników – przede wszystkim ich wagi, a także używanych do treningu obciążeń. Zwróć uwagę na maksymalne obciążenie przed zakupem ławeczki. Najlepiej jest wybierać te ławki do treningu, które wytrzymają duże obciążenia. W sklepie Specialfitness znajdziesz ławeczki do ćwiczeń wytrzymujące do 750 kg.

Wykonanie – materiał i producent

Oczywiście chcąc zadbać nie tylko o jakość treningu swoich klientów, ale też swoje finanse, wybierz odpowiedniego producenta. Istnieją pewne sprawdzone marki, których sprzęt do siłowni wiąże się z wysoką jakością oraz trwałością. Wśród najlepszych producentów ławeczek do ćwiczeń można wymienić firmy takie jak Barbarianline, Impulse Fitness czy Bauer Fitness. Są one wykonane z najwyższej jakości materiałów – zarówno oparcie, które nie wyciera się zbyt szybko, jak i stelaż, wytrzymujący wysokie obciążenia. Ławeczki do ćwiczeń od najlepszych producentów znajdziesz w Specialfitness – postaw na jakość treningu.