Mata do jogi – którą wybrać i jak się z nią obchodzić?

Mata do jogi – którą wybrać i jak się z nią obchodzić?

Trudno wyobrazić sobie uprawianie jogi bez maty. To ona zapewnia komfort i wygodę podczas ćwiczeń. A przecież jest to szczególnie istotne przy aktywności fizycznej, angażującej nie tylko ciało, ale i duszę! Osoby początkujące często nie potrafią dobrać odpowiedniej maty do jogi. Nierzadko decydują się na przypadkowy produkt, zamiast sięgnąć po ten wysokiej jakości. Jaka mata do jogi sprawdzi się najlepiej? Jak o nią dbać, by służyła przez wiele sesji? Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiednią matę do jogi!

Do czego potrzebna jest mata?

Dobrej jakości mata zapewnia nie tylko komfort, ale też bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. W przypadku jogi to wręcz obowiązkowe wyposażenie, bez którego jogini nie wyobrażają sobie ćwiczeń. Kto choć raz próbował trenować jogę na podłodze, z pewnością ma świadomość jak bardzo jest to niewygodne. Dlatego śmiało można uznać, że nie istnieje joga bez maty. Trudno też mówić o czerpaniu przyjemności z ćwiczeń, jeśli decydujesz się na pierwszą lepszą matę. Z łatwością możesz zniechęcić się do kolejnych sesji, gdy brak Ci komfortu i bezpieczeństwa. Odpowiednia mata jest nie tylko jest wygodna, ale też izoluje od zimnej podłogi i chroni Twoje ciało przed ewentualnymi kontuzjami. Z własną matą możesz ćwiczyć w dowolnych warunkach! Z powodzeniem zabierzesz ją do parku czy na wakacyjny wyjazd, nie rezygnując z regularnych ćwiczeń. Warto także zainwestować we własną matę, jeśli korzystasz ze zorganizowanych zajęć jogi. Zapewnia ona higienę i pozwala nie martwić się o odkażanie dostępnych mat po poprzednich trenujących.

Maty do jogi – rodzaje

Maty do jogi mają swoje typy. Przy ich podziale bierze się pod uwagę parametry, takie jak grubość, długość czy materiał wykonania. Która matę najlepiej wybrać? Wszystko zależy od Twoich preferencji i predyspozycji fizycznych. Maty o dużej grubości, nawet 6 milimetrów, zapewniają spory komfort podczas aktywności fizycznej. Skutecznie amortyzują i dobrze sprawdzą się przy chłodnym podłożu. Są jednak dość ciężkie, co sprawia, że gruba mata najlepiej nadaje się do ćwiczeń w domu. Cienkie maty, których grubość wynosi niekiedy zaledwie 1,5 milimetra są bardzo lekkie. Taką matę zabierzesz dokądkolwiek zechcesz. Kompromisem są maty o średniej grubości 3-4 milimetrów. Zapewniają wygodę i bezpieczeństwo, a przy tym nie są zbyt ciężkie. Przy wyborze maty do jogi weź pod uwagę także jej długość. Ten parametr z łatwością dopasujesz do swojego wzrostu czy indywidualnych preferencji.

Więcej problemów sprawiać może wybór tworzywa, z którego ma być wykonana mata. Wyróżnia się kilka rodzajów materiałów. Najpopularniejsze z nich to: PCV, TPE oraz kauczuk. Maty wykonane z PCV to najpopularniejszy rodzaj podłoża do jogi. Cechują się dobrą przyczepnością i dość długą trwałością. Ich zaletą jest także atrakcyjna cena. Materiał TPE, z którego mogą być wykonane maty do jogi, charakteryzuje się bardzo dobrą trwałością. Podłoża TPE mają również fakturę zapewniającą wysoką ochronę przeciwpoślizgową, co przez wielu joginów uznawane jest za ogromną zaletę. Maty kauczukowe są natomiast zrobione z naturalnego materiału. Z tego powodu są niezwykle wytrzymałe i charakteryzują się dużą przyczepnością. Jednak zazwyczaj kauczukowe maty do jogi są dosyć ciężkie, a więc i mniej mobilne.

Jak prawidłowo dbać o matę?

Wybór odpowiedniej maty nie wystarczy, jeśli nie będziesz się z nią prawidłowo obchodzić. Chcąc zachować higienę, musisz regularnie czyścić matę. Jednak w zależności od rodzaju użytego materiału, trzeba robić to w inny sposób. Jak we właściwy sposób dbać o swoją matę do jogi? Matę PCV możesz prać w pralce. Jest ona odporna na detergenty dlatego też utrzymanie jej czystości nie przysparza problemów. Nieco trudniej jest w przypadku maty z tworzywa TPE. Aby zachować jej właściwości musisz ją prać wyłącznie ręcznie. Najlepiej przy użyciu delikatnych detergentów, na przykład mydła. Najtrudniej jest dbać o matę z kauczuku. Nie możesz jej wyprać w pralce ani używać tradycyjnych środków myjących. Do czyszczenia maty kauczukowej potrzebne są specjalne spraye, przeznaczone do tego typu podłoża. Alternatywną metodą czyszczenia maty kauczukowej jest roztwór wody i octu. Pamiętaj jednak, aby przed rozpoczęciem czyszczenia zapoznać się z zaleceniami producenta matya do jogi.