Muay Thai - sport dla twardzieli?

Muay Thai - sport dla twardzieli?

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się przeróżne sztuki walki. Dzisiaj opowiem o Muay Thai zwanym inaczej tajskim boksem lub mai tai. Może nie jest to tak popularna sztuka walki, jak karate, judo czy boks, jednak liczba fascynatów wciąż rośnie. W sztukach walki obowiązuje trening uczący nie tylko samej walki, ale też samoobrony i samokontroli psychicznej. Dużą uwagę przywiązuje się również do rozwoju duchowego i psychicznego, do pracy nie tylko nad ciałem, ale też nad charakterem.

Muay Thai wywodzi się z Tajlandii. Można powiedzieć, że jest tam sportem narodowym. Mówi się, że początki Muay-Thai przypadają na XIII wiek, a dzisiaj trenują go nawet dzieciaki. Tajowie od najmłodszych lat większość czasu spędzają na ringu lub w jego najbliższym otoczeniu. Nie tyle na samych treningach ile na zabawie.

Są kluby uczące tradycyjnych technik Muay Boran („starożytny boks”), czyli tradycyjnej, bardziej rytualnej formy treningu, akcentując szczególnie estetyczne i rytualne elementy. Jednak w Polsce jest ich naprawdę niewiele. O wiele więcej klubów skupia się jednak na Muay Thai, czyli formie „ringowej”, bardziej sportowej niż rytualnej.

Tajski boks w Polsce uprawia się od początku lat 90. XX wieku. Styl ten wyróżnia się tym, że podczas sparingu bardzo często korzysta się z łokci i kolan. Opisując techniki Muay Thai nie można zapomnieć też o walce w klinczu, czyli uchwycie klamrowym. Walka w klinczu polega na tym, że przeciwnicy przytrzymują się nawzajem.

Muay Thai - walka z własnymi słabościami

Każdy trening to walka z samym sobą, ze swoimi lękami czy lenistwem. Z każdym uderzeniem wierzysz w siebie coraz bardziej. Wiesz, że możesz więcej, że jesteś coraz lepszą wersją siebie. To walka o samego siebie, o spokój psychiczny, ponieważ to idealny sposób na pozbycie się napięcia i złości, a jednocześnie walczysz o lepsze, zwinniejsze ciało. To doskonały trening ogólnorozwojowy. Zwiększa siłę, kondycję oraz pewność siebie, hart ducha. Wiele osób sądzi, że to zwykłe „lanie się po mordach”. Nic bardziej mylnego! Muay Thai uczy cierpliwości, szacunku do przeciwnika, wytrwałości, zasad współżycia z innymi ludźmi oraz wspomaga rozwój aspektów fizycznych, jak na przykład koordynacji ruchowej.

Podsumowując - Muay Thai mogę polecić z czystym sumieniem. Regularne treningi:

  • poprawiają naszą odporność,
  • wpływają pozytywnie na układ krwionośny i oddechowy,
  • poprawiają przemianę materii,
  • redukują objawy stresu,
  • zmniejszają ryzyko kontuzji,
  • opóźniają procesy starzenia się
  • kształtują sylwetkę,
  • usprawniają nasze ciało,
  • kształtują ludzi zdecydowanych, pewnych siebie, silnych, odpornych na niewygody,
  • powodują wytwarzanie endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Jak zacząć ćwiczyć Muay Thai?

Oczywiście najlepiej zacząć od treningu pod okiem profesjonalnego trenera, który pokaże Ci podstawy boksu tajskiego. Jak w przypadku innych sztuk walki, tak również w Muay Thai liczy się przede wszystkim technika. Poza tym treningi sztuk walki obejmują również ćwiczenia kondycyjne i siłowe specjalnie dobrane pod kątem konkretnego stylu. Oprócz tego podczas treningu Muay Thai będziesz mógł wykorzystać też przydatne akcesoria, takie jak na przykład tarcze czy ochraniacze.

Boks tajski - trening w domu

Jeżeli zajęcia pod okiem trenera to dla Ciebie za mało, a po pewnym czasie z pewnością zaczniesz odczuwać niedosyt i potrzebę samodoskonalenia się na własną rękę, możesz zacząć treningi w domu. Na początku warto postawić na ćwiczenia wzmacniające, dzięki którym poprawisz swoją szybkość i wydolność. W przypadku sztuk walki doskonale sprawdzają się ćwiczenia kalisteniczne, czyli z ciężarem własnego ciała, oraz ćwiczenia z obciążeniem. Warto skupić się zwłaszcza na nogach i wprowadzić do planu przysiady ze sztangą, pomocna będzie w tym na przykład klatka treningowa, dzięki której będziesz mógł wykonywać to oraz wiele innych ćwiczeń samodzielnie. O tych ćwiczeniach więcej przeczytasz w naszym wpisie o kalistenice.

Możesz również poćwiczyć nad krokiem bokserskim i "chodzeniem na nogach". Nie zaszkodzi też popracować nad rozciągnięciem zarówno dynamicznym, jak i statycznym. Dzięki temu nie tylko Twoje kopnięcia będą wyższe i bardziej widowiskowe, ale również poprawi się Twoja gibkość i mobilność. Po kilku miesiącach, kiedy już dobrze opanujesz poszczególne techniki, możesz zacząć samodzielnie ćwiczyć sekwencje. Wcześniej lepiej tego nie robić, bo przy niedostatecznej technice, łatwo utrwalić złe nawyki oraz nabawić się kontuzji. 

Niektórzy ludzie twierdzą, że Muay Thai to nie jest sport dla wszystkich, że to sport tylko dla twardzieli. Nieprawda! Każdy może nad sobą pracować. Stawać się lepszą wersją samego siebie, wzmacniać się fizycznie i psychicznie. Wystarczy chcieć!