Muay Thai sport dla twardzieli??

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się przeróżne sztuki walki. Dzisiaj opowiem o Muay Thai zwanym inaczej tajskim boksem. Może nie jest to tak popularna sztuka walki jak karate, judo czy boks, jednak liczba fascynatów wciąż rośnie. W sztukach walki obowiązuje trening uczący nie tylko samej walki ale też samoobrony i samokontroli psychicznej. Dużą uwagę przywiązuje się również do rozwoju duchowego i psychicznego, do pracy nie tylko nad ciałem ale też nad charakterem.

Muay Thai wywodzi się z Tajlandii. Można powiedzieć, że jest tam sportem narodowym. Mówi się, że początki Muay Thai przypadają na XIII wiek a dzisiaj trenują go nawet dzieciaki. Tajowie od najmłodszych lat większość czasu spędzają na ringu lub w jego najbliższym otoczeniu. Nie tyle na samych treningach co na zabawie.

Są kluby uczące tradycyjnych technik Muay Boran („starożytny boks”), czyli tradycyjnej, bardziej rytualnej formy treningu, akcentując szczególnie estetyczne i rytualne elementy. Jednak w Polsce jest ich naprawdę niewiele. O wiele więcej klubów skupia się jednak na Muay Thai, czyli formie „ringowej”, bardziej sportowej niż rytualnej.

Tajski boks w Polsce uprawia się od początku lat 90-tych XX wieku. Styl ten wyróżnia się tym, że używa się na szeroką skalę łokci kolan, a jednym z głównych elementów jest walka w klinczu.

Każdy trening to walka z samym sobą, ze swoimi lękami czy lenistwem. Z każdym uderzeniem wierzysz w siebie coraz bardziej. Wiesz, że możesz więcej, że jesteś coraz lepszą wersją siebie. To walka o samego siebie, o spokój psychiczny, ponieważ to idealny sposób na pozbycie się napięcia i złości, a jednocześnie walczysz o lepsze, zwinniejsze ciało. To doskonały trening ogólnorozwojowy. Zwiększa siłę, kondycję jak i pewność siebie, hart ducha. Wiele osób sądzi, że to zwykłe „lanie się po mordach”. Nic bardziej mylnego! Muay Thai uczy cierpliwości, szacunku do przeciwnika, wytrwałości, zasad współżycia z innymi ludźmi oraz fizycznych aspektów, m.in. koordynacji.

Podsumowując - Muay Thai mogę polecić z czystym sumieniem. Regularne treningi:

  • Poprawiają naszą odporność
  • Wpływają pozytywnie na układ krwionośny i oddechowy
  • Poprawiają przemianę materii
  • Redukują objawy stresu
  • Zmniejszają ryzyko kontuzji
  • Opóźniają procesy starzenia się
  • Kształtują sylwetkę
  • Usprawniają nasze ciało
  • Kształtują ludzi zdecydowanych, pewnych siebie, silnych, odpornych na niewygody
  • Powodują wytwarzanie endorfin, czyli hormonów szczęścia

Niektórzy ludzie twierdzą, że to nie jest sport dla wszystkich, że to sport tylko dla twardzieli. Nieprawda!! Każdy może nad sobą pracować! Stawać się lepszą wersją samego siebie, wzmacniać się fizycznie i psychicznie! Wystarczy chcieć!