Joga – jak zacząć? Przygotuj się na pierwsze zajęcia!

Joga – jak zacząć? Przygotuj się na pierwsze zajęcia!

Obecnie zauważamy rosnącą świadomość konieczności zdrowego trybu życia – dotyczy to nie tylko jedzenia, ale też aktywności fizycznej. W ostatnich latach prym wiodą różnego rodzaju zajęcia fitness, a wśród Pań niekwestionowaną królową jest pochodząca z Indii joga.

Joga to nie tylko ćwiczenie ciała pomagające stać się elastycznym i giętkim. To nie tylko wzmocnienie mięśni podczas ćwiczeń na macie, ale też wejście w inny stan duchowy. Jednakże, chociaż wykonywanie pewnych asanów i czynności w jodze może wydawać się proste, dla początkujących będzie to nie lada wyzwanie. Czasami boimy się nowych doświadczeń, co nie powinno nas jednak powstrzymywać przed samorozwojem i ćwiczeniami. Jak przygotować się do pierwszych zajęć jogi, by się nie zniechęcić?

Przed rozpoczęciem zajęć – jedzenie, picie i higiena

Coś, co jest związane właściwie z każdą aktywnością fizyczną, czyli kwestia jedzenia i picia przed ćwiczeniami. Oczywiście przed pierwszymi – jak i każdymi – zajęciami z jogi, nie należy się zbytnio objadać. Sugerujemy zjedzenie lekkiego posiłku najpóźniej 2-3 godziny przed zmaganiami na macie ćwiczeniowej. Dużo lepiej być nawet lekko głodnym, niż zmagać się z uczuciem przepełnienia, trawieniem lub wzdęciami podczas nowych dla nas pozycji i ćwiczeń.

Pamiętaj o nawodnieniu się przed rozpoczęciem ćwiczeń. Pierwszy dzień jogi może być naprawdę wymagający i wylejesz sporo potu – warto wypić wcześniej trochę wody i wziąć ją ze sobą na salę. Skorzystaj również z toalety przed wejściem na salę, bo wyjście z niej podczas sesji jogi wybije z rytmu nie tylko Ciebie, ale też innych ćwiczących. Szanuj siebie oraz innych!

Pamiętaj także o higienie – szybkim prysznicu przed wyjściem na jogę, ale także zadbaniu o stopy. Joga jest z założenia uprawiana boso, pozwala to na zachowanie odpowiedniej przyczepności względem maty oraz umożliwia wiele pozycji niemożliwych do osiągnięcia w butach. Zadbaj o swoje stopy – warto wybrać się na pedicure lub po prostu dokładnie je umyć. Mimo, że maty z reguły są czyszczone i nie ma większego ryzyka grzybicy, jeżeli się jej obawiasz, możesz wziąć swoją – podstawowe maty do ćwiczeń kosztują naprawdę niewiele.

Wyciszenie – nie tylko telefonu, ale też siebie

Jak wspomnieliśmy, joga to nie tylko ćwiczenie mięśni ciała. To także niesamowita przysługa dla naszego umysłu. Nie rozpisując się zbytnio – joga pozytywnie wpływa na zrelaksowanie umysłu, uspokojenie myśli, wspomaga koncentrację, wycisza organizm. Do pierwszej w życiu sesji jogi trzeba się przygotować również mentalnie. Nasza rada? Dotrzyj na siłownię czy też salę do ćwiczeń minimum 30 minut przed rozpoczęciem zajęć. Po pierwsze, zdążysz się wyciszyć i wprowadzić w nastrój do ćwiczeń. Odłóż wcześniej telefon, odstaw bieżące sprawy na później – joga to Twój czas, czas dla Twojego ciała i umysłu. Po drugie, wychodzenie w trakcie ćwiczeń to kolejny przejaw braku szacunku dla prowadzącego oraz innych uczestników zajęć, strasznie wybija z rytmu, gdy każdy jest skoncentrowany i wyciszony.

Wyciszony powinien być także... nasz telefon. Nie chcemy w trakcie skomplikowanej, pełnej wysiłku dla nas pozycji wstawać i pędzić do torby na drugim końcu sali, bo akurat zadzwonił do nas znajomy. To kolejny element wytrącający z rytmu i niszczący ten istotny dla jogi fakt wyciszenia umysłu, uspokojenia oddechu. Najważniejsze jednak jest, by nie pędzić i nie próbować udowodnić innym swojego zaawansowania, umiejętności. Prowadzi to do kontuzji lub po prostu braku przyjemności. Joga ma być ucztą dla ciała, a nie ogromnym wysiłkiem.