Piłki gimnastyczne — 4 powody, dla których warto ćwiczyć z piłką lekarską

Piłki gimnastyczne — 4 powody, dla których warto ćwiczyć z piłką lekarską

Lekcje wychowania fizycznego w szkole kojarzyły się głównie ze skokiem przez kozła, wspinaniem po drabinkach czy piłkami lekarskimi. Nie każdy ma dobre wspomnienia z tymi zajęciami, przez co obecnie trening z piłką lekarską może się wydawać abstrakcyjnym pomysłem. Jak się okazuje, według wielu trenerów i sportowców, to właśnie ćwiczenia z piłką gimnastyczną mogą być doskonałym uzupełnieniem treningów. Nawet tych profesjonalnych! Sprawdź, dlaczego warto rozpocząć ćwiczenia z piłką lekarską.

Po pierwsze – mocniejszy i zdrowszy kręgosłup

Siedząca praca lub długie godziny spędzone w samochodzie to dla Ciebie nic nowego? W takiej sytuacji ból kręgosłupa — szczególnie w odcinku lędźwiowym, nie jest niczym zaskakującym. Wbrew pozorom, nie trzeba wielu sesji masażu czy rehabilitacji, aby ulżyć swoim plecom choć trochę. Wystarczy, że swój trening połączysz z piłką lekarską. Wykonując brzuszki, dołóż piłkę z przodu klatki piersiowej. Bardzo dobrym ćwiczeniem na mięśnie stabilizujące tułowia (tzw. core) są także russian twists, czyli przekładanie rąk z boku na bok, siedząc z uniesionymi nogami. Dodatkowe obciążenie w postaci piłki lekarskiej zwiększy pracę mięśni głębokich. Dobrze rozwinięte mięśnie core przekładają się na mniejsze ryzyko urazów, czy zwyrodnień pleców. Ćwiczenia z piłką lekarską wyrobią mięśnie, które ochronią twój kręgosłup.

Po drugie – popraw zręczność i koordynację

Konstrukcja piłki lekarskiej sprawia, że jest ona niesamowicie uniwersalnym przyrządem do ćwiczeń. Zarówno na siłowni, jak i w domu, można wykorzystać ją do modyfikowania swojego treningu. W przeciwieństwie do innych wolnych ciężarów piłka lekarska jest jednocześnie niewielka, miękka i bezpieczna, ale też odpowiednio ciężka. Dzięki temu można nią rzucać. Jednym z ćwiczeń poprawiającym zręczność oraz koordynację całego ciała, jest rzut piłką o ścianę z przysiadu. Angażuje wszystkie mięśnie i wprowadza szeroki zakres ruchu – od przysiadu, do wyskoku i wyrzutu piłki. Złapanie piłki także jest wyzwaniem, więc ćwiczenie wymaga koncentracji przez cały czas jego trwania. Większość ćwiczeń z wykorzystaniem piłki lekarskiej angażuje całe ciało, co wpływa korzystnie na ogólną jakość wysiłku.

Po trzecie – lepsza szybkość i siła

Ćwiczenia z piłką lekarską na stałe zagościły w harmonogramach treningowych wielu sportowców. Benefity z tego typu treningu czerpią między innymi piłkarze, biegacze, adepci sztuk walki czy kolarze. Dlaczego? Trening z piłką lekarską bardzo mocno rozwija siłę eksplozywną, znaną również jako siłą dynamiczną. Wpływa ona na szybkość odruchów i samych ruchów ciała. Start do piłki w meczu piłki nożnej jest przykładem użycia siły eksplozywnej.

Trening pomagający budować taką siłę nazywany jest plyometrycznym. To intensywny rodzaj ćwiczeń, polegający na jak najszybszych, gwałtownych ruchach wykonywanych z jak największą siłą. Do takich ćwiczeń doskonale nadaje się piłka lekarska. Dołącz do treningu rzut piłką lekarską o podłogę lub ścianę. Siłę eksplozywną dobrze rozwinie także wspomniany wcześniej przysiad z wyskokiem, wykonywany z jednoczesnym trzymaniem piłki lekarskiej w dłoniach.

Po czwarte – uniwersalność i bezpieczeństwo

Piłka lekarska różni się od większości wolnych ciężarów używanych na siłowni. Jej powierzchnia jest najczęściej skórzana lub gumowa, a dodatkowo ma specjalną gąbkę, dzięki której piłka jest miękka. To czyni z niej całkowicie bezpieczny przedmiot ćwiczeń – upadek piłki lekarskiej na stopę, głowę czy rękę nie grozi poważną kontuzją lub raną. Dla fanów domowego treningu jest to istotna informacja. Rzucenie piłki o podłogę – panele czy posadzkę – nie uszkodzi jej.

Ponadto piłka lekarska jest bardzo uniwersalna. W sklepach dostępny jest szeroki wybór piłek pod względem wagi, od 2 do nawet 30 kg. Dzięki temu, ćwiczenia z piłką lekarską są odpowiednie zarówno dla początkującego, jak i zaawansowanego amatora sportu. To także sprawia, że możemy monitorować swój progres – gdy przysiady z piłką o wadze 5 kg nie sprawiają nam wysiłku, to znak, by zwiększyć ciężar.

Jak rozpocząć ćwiczenia z piłką lekarską? Przede wszystkim, należy wybrać odpowiedni ciężar. Początkującym zaleca się ciężar od 1 do 3 kg. Warto zwrócić uwagę na powierzchnię piłki. Niektóre z nich posiadają specjalne żłobienia i gumowe pokrycie. To dodatkowy atut podczas treningu – ręce nie będą się ześlizgiwać tak łatwo z piłki podczas intensywnych treningów.