Kamizelka obciążeniowa - jak z nią ćwiczyć i czy warto?

Kamizelka obciążeniowa - jak z nią ćwiczyć i czy warto?

Siłownia i trening to obecnie coraz częściej styl życia, a same sale są wypełnione coraz bardziej zaawansowanymi sprzętami. Mają pomagać w ćwiczeniach i ułatwiać rozwój fizyczny. Wśród nich jest jeden, często niedoceniany element wyposażenia, który może usprawnić nasz trening pod wieloma aspektami - kamizelka z obciążeniami. Jak z nią ćwiczyć, by poczuć prawdziwą moc?

Trening siłowy z kamizelką obciążeniową

Kamizelka z obciążeniem to kamizelka z reguły wykonana z odmiany nylonu, która dzięki swojej konstrukcji umożliwia umieszczenie w jej wnętrzu obciążników o określonej wadze. Z odpowiednio dobranym obciążeniem i dopasowanym rozmiarem kamizelki, można osiągnąć dużo lepsze wyniki w treningu siłowym.

Wbrew pozorom, dodatkowe obciążenie założone na naszym ciele może ułatwić nam takie ćwiczenia jak martwy ciąg, wyciskanie nad głowę, wiosłowanie i wiele innych składających się na trening stricte siłowy. Dlaczego? Przy ćwiczeniach z wolnymi ciężarami naszemu ciału często brakuje stabilizacji - chociaż wpływa to na rozwój mięśni stabilizujących, czasami trudno jest utrzymać odpowiedni balans. Dodatkowe obciążenie w postaci kamizelki wzmocni pracę tych mięśni i dodatkowo utrzyma nasze ciało w stabilnej pozycji. Przełoży się to także na lepszą koordynację ruchową. Rozwiązanie to zalecane jest dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którym trening siłowy z wolnymi ciężarami nie zawsze wystarcza. Najlepiej zacząć od obciążenia kamizelki odważnikami od 2 do 6 kg i stopniowo zwiększać.

Kamizelka z obciążeniem a podciąganie, bieganie i trening obwodowy

Bardziej popularnym rozwiązaniem dla kamizelki z obciążeniem na siłowni jest inny rodzaj wysiłku. Najczęściej zauważymy ją przy różnego rodzaju podciąganiach na drążku - w treningu pleców lub mięśni ramion. Jest to doskonała alternatywa dla często spotykanego krążka z obciążeniem, zawieszonego na gumie bądź lince. Kamizelka obciążeniowa (https://specialfitness.pl/87-kamizelki-obciazeniowe) jest dużo wygodniejsza i nie ogranicza w żaden sposób zakresu naszego ruchu. Co jest istotną różnicą? Kamizelka rozkłada nasz środek ciężkości na cały tułów, nie nadwyrężając w żaden sposób jednego, konkretnego punkty naszego ciała.

To nie jedyne zastosowanie kamizelki z obciążeniem - można ją także wykorzystać przy biegach. Dodatkowe obciążenie podczas biegów wspomoże nasze mięśnie tułowia, przyczyniając się do większej stabilizacji w kolejnych fazach progresji. Poza tym - jeśli biegi nie stanowią dla nas już wyzwania, to warto dodać dodatkowego obciążenia. Kamizelka ma istotną przewagę nad obciążnikami na kostki czy łydki - nie obciąża aż tak stawów dzięki rozłożeniu ciężaru na większą powierzchnię ciała.

Z kolei trening obwodowy charakteryzuje się angażowaniem wszystkich partii mięśni - to doskonale współgra z przeznaczeniem kamizelki obciążeniowej. Zwiększa ona obciążenie całego tułowia, zmuszając mięśnie do jeszcze cięższej pracy i wymagając korekty postawy. I co istotne przy treningu obwodowym - kamizelka nie ogranicza w żaden sposób ruchów ciała.