Jak zdrowo i skutecznie ćwiczyć na suwnicy Smitha?

Jak zdrowo i skutecznie ćwiczyć na suwnicy Smitha?

Siłownie od dziesiątek lat ulegają stopniowej modernizacji, a do rozwoju poszczególnych partii mięśni przyczyniają się coraz nowsze maszyny oraz ćwiczenia. W latach 50. ubiegłego wieku trening lekko zrewolucjonizował Jack LaLanne, proponując maszynę, dzięki której można było wykonywać część ćwiczeń siłowych bez asekuracji. Jego projekt zmodernizował oraz wypromował kolejny rewolucjonista - Rudy Smith - i to od jego nazwiska pochodzi dzisiejsza nazwa suwnicy Smitha.

Maszyna polega na połączeniu elementu gryfu sztangi wraz ze stelażem całej konstrukcji, umieszczając gryf w ruchomej suwnicy. Suwnica ta porusza się tylko w jednej, stabilnej osi bez żadnych odchyleń, najczęściej w pionie, chociaż niektóre odmiany suwnicy Smitha posiadają ruchomy element nachylony pod pewnym kątem do podłoża. Sprzęt ten zyskał ogromną popularność w ostatnich latach i można zrozumieć dlaczego - ale warto także zdawać sobie sprawę jego wad, zagrożeń wynikających z nieprawidłowego treningu i potencjalnych kontuzji.

Zalety ćwiczeń na suwnicy Smitha

Suwnica Smitha ma swoich zwolenników, którzy przekonują o jej skuteczności i zaletach. Głównym powodem, dla którego warto z niej skorzystać, jest możliwość wyciskania, przysiadów lub jakiegokolwiek innego ćwiczenia bez asekuracji. Jeżeli lubimy wykonywać trening sami, bez towarzysza na siłowni, suwnica Smitha będzie idealnym zabezpieczeniem przed kontuzjami. Dzięki zaczepom rozstawionym na całej długości suwnicy, a także gryfie poruszającym się tylko w jednej osi, minimalizujemy ryzyko tego, że sztanga spadnie na nas lub przygniecie. Również upadek podczas przysiadu jest dużo mniej prawdopodobny. Same ćwiczenia na suwnicy Smitha, prócz stabilności, będą także gwarantowały większą płynność ruchów.

Suwnica Smitha - idealna maszyna czy zagrożenie?

Chociaż wydawać by się mogło, że takie zalety kwalifikują suwnicę Smitha jako obowiązkowy element każdego treningu, zdania co do wykorzystywania jej podczas ćwiczeń są podzielone. Co bardziej doświadczeni kulturyści oraz trenerzy wskazują na jej zbyt mocne wsparcie mięśni podczas treningu. W odróżnieniu od tych samych ćwiczeń wykonywanych z użyciem wolnych ciężarów, wykorzystanie suwnicy Smitha eliminuje kwestię zachowania balansu. Inaczej mówiąc, mięśnie nie pracują w pełnym zakresie, nie musząc się martwić między innymi o zachowanie balansu całego ciała, a także samej ćwiczonej partii.

Wszechstronny i bezpieczny trening na suwnicy

Suwnica Smitha oferuje gamę ćwiczeń z wykorzystaniem zaledwie jednej maszyny. Klasyczne modele suwnicy pozwalają chociażby na przysiady ze sztangą, wyciskanie na ławeczce, hip thrusty, wyciskanie nad głowę, wiosłowanie w opadzie ciała czy też podciąganie australijskie (przyciąganie się do sztangi w charakterze odwróconych pompek). Opcją jest także wykonywanie martwego ciągu przy użyciu suwnicy. Wykonywanie tych ćwiczeń z użyciem suwnicy Smitha jest zalecane zwłaszcza osobom wracającym po kontuzjach lub przechodzących proces rekonwalescencji, z racji wspomagania mięśni przez maszynę. Podczas ćwiczeń na suwnicy, by spełniała ona swoje przeznaczenie i wspomagała nasze bezpieczeństwo, wszystkie ruchy powinny być wykonywane dosyć powoli, nie szarpanymi zrywami. Dotyczy to ćwiczeń na klatkę, barki, plecy, ramiona czy nogi.