Po co pas na siłownię? Co daje pas kulturystyczny na siłowni?

Po co pas na siłownię? Co daje pas kulturystyczny na siłowni?

Siłownia wypełniona jest wszelkiego rodzaju sprzętem. I nie bez powodu, bo choć osoba początkująca może nie znać przeznaczenia każdego z nich, to jednak wszystkie elementy wyposażenia są w jakiś sposób przydatne. Czy to wzmacnia intensywność treningu, czy zwiększa obciążenie, czy gwarantuje bezpieczeństwo – warto zwrócić uwagę nawet na małe detale, zwłaszcza przy trudniejszym treningu. Jednym z takich akcesoriów jest pas kulturystyczny. Co tak naprawdę daje, jak go zakładać i po co w ogóle brać go na siłownię – odpowiedzi na wszystkie te pytania poznasz w naszym artykule.

Co daje pas kulturystyczny i kiedy warto go zakładać?

Wiele ćwiczeń wykonywanych na siłowni może być kontuzjogennych. Nawet jeśli ćwiczący zna technikę i wykonuje je poprawnie, może nabawić się poważnej kontuzji. Najczęstszym powodem są ogromne obciążenia przy treningu siłowym. W związku z tym zawodnicy zaczęli szukać sposobu na zmniejszenie ryzyka kontuzji. Jednym z nich jest właśnie pas kulturystyczny – co konkretnie daje?

Przede wszystkim zabezpieczenie. Jego konstrukcja ma za zadanie wspierać mięśnie brzucha oraz odcinek lędźwiowy pleców. Pas na siłownię jest szerszy w tylnej części, natomiast węższy na odcinku przeznaczonym dla jamy brzusznej. W jaki sposób pas kulturystyczny chroni ciało przed kontuzją? Podczas podnoszenia ogromnych ciężarów (szacuje się je na 80% maksymalnego ciężaru i więcej), ciśnienie w jamie brzusznej wzrasta, przez co ciało jest w stanie przemieścić duży ciężar. Niestety, nie zawsze struktury otaczające jamę brzuszną są wystarczająco wytrzymałe, co powoduje „ugięcie się" ciała przy dużym ciężarze i grawitacji. To prowadzi do takich kontuzji jak przepuklina, urazy dysków, czy naderwania lub zerwania przyczepów mięśniowych. Co najistotniejsze, pas pełni funkcję stabilizatora mięśni brzucha podczas ćwiczeń z dużym obciążeniem na siłowni. Jest także zabezpieczeniem odcinka lędźwiowego kręgosłupa, stabilizując go.

W jakich ćwiczeniach warto stosować pas na siłownię? Istnieje szereg ćwiczeń, w których przydaje się stabilizacja oferowana przez pas:

  • przysiady ze sztangą – badania potwierdzają, że dużo wygodniej wykonuje się przysiady z dużymi obciążeniami, gdy założony jest pas kulturystyczny,
  • przysiady na suwnicy Smitha – ćwiczenie bardzo podobne do zwykłych przysiadów ze sztangą,
  • martwy ciąg,
  • wyciskanie sztangi nad głowę, sprzed klatki piersiowej, zza karku i wiele innych.

Pamiętaj – dotyczy to tylko naprawdę dużych ciężarów. Nie zaleca się również stosowania pasa kulturystycznego osobom początkującym z prostego powodu. Mięśnie stabilizujące w ich ciele nie są wystarczająco silne, ponadto prawdopodobnie nie wykonują ćwiczeń z dużymi obciążeniami. Jeżeli decydujesz się np. na bicie rekordów lub ćwiczenie z pasem kulturystycznym, pamiętaj o dołączeniu ćwiczeń na mięśnie brzucha. Należy wzmacniać je, ponieważ podczas użytkowania pasa, nie pracują one tak intensywnie.

Jak zakładać i używać pas kulturystyczny?

Jak z każdym akcesorium mającym poprawiać bezpieczeństwo ćwiczeń, kluczowe jest jego odpowiednie użytkowanie. W przypadku pasa kulturystycznego najważniejsze jest właściwe umiejscowienie na ciele i dostosowanie. Jak go poprawnie nosić?

Pas powinien znajdować się dokładnie na linii pępka. Przed samym założeniem i zapięciem, trzeba wziąć duży wdech i wciągnąć maksymalnie brzuch. Samo zapięcie powinno być bardzo ciasne, wręcz przylegające. Ważne jednak, by jednocześnie umożliwiało wzięcie swobodnego wdechu i wydechu – kluczowego elementu ćwiczenia. Należy przyzwyczaić się do nieco innego trybu oddechu przy korzystaniu z pasa. Wówczas porusza się głównie klatka piersiowa, a nie brzuch, który jest ściśnięty przez pas kulturystyczny.

Pamiętaj, że każde ciało i ćwiczenie jest inne. Niektóre ruchy wymagają ciaśniej zapiętego pasa, natomiast niektórych nie da się wykonać z maksymalnym zaciągnięciem. Najważniejszy jest Twój komfort. Jeżeli czujesz, że jest zbyt ciasno i pas uniemożliwia oddychanie lub zbyt mocno krępuje ruchy – poluzuj go. Warto także zapamiętać, kiedy należy używać pasa kulturystycznego. Nie wykorzystuj go w całym treningu, a jedynie przy ćwiczeniach z największym obciążeniem, np. przy biciu osobistego rekordu. Stanowczo odradza się wykonywanie całego treningu siłowego z zapiętym pasem – zdejmuj go pomiędzy ćwiczeniami.