Trening ze sztangą w klatce treningowej – dlaczego warto?

Trening ze sztangą w klatce treningowej – dlaczego warto?

Jest w każdej siłowni i korzysta z niej większość osób. Nie bez powodu sztanga jest jednym z najważniejszych sprzętów w każdym klubie fitness, ale też w domowych i amatorskich siłowniach. Podobnie zresztą ma się sprawa z klatką treningową, czyli metalowym stelażem, który jest bardzo często używany podczas treningu. Dlaczego warto ćwiczyć ze sztangą i do czego przydaje się w takim treningu klatka?

Trening ze sztangą – poznaj jego zalety

Wbrew pozorom, sztanga nie służy jedynie zbudowaniu efektownych mięśni i rozbudowanej sylwetki. Co prawda jest ona bardzo często używana przez sportowców dążących do rozbudowy masy mięśniowej, ale sam trening ze sztangą niesie ze sobą o wiele więcej korzyści. Bardzo dużo zależy po prostu od ćwiczeń i obciążenia. I to jest pierwsza zaleta ćwiczeń ze sztangą – umożliwia ona dostosowanie treningu do potrzeb. Dzięki sztandze i obciążeniom można trenować każdą partię mięśni, jednocześnie obierając różne cele: spalenie tkanki tłuszczowej, wzmocnienie siły, czy zbudowanie mięśni.

Sztanga jest wykorzystywana przede wszystkim w treningu siłowym. Praktycznie każdy plan treningowy zawiera ćwiczenia ze sztangą z prostego powodu. Są to ćwiczenia wielostawowe, czyli takie, w których ruch odbywa się w więcej niż jednym stawie. To sprawia, że pracuje więcej partii mięśni, przez co trening jest bardziej ogólnorozwojowy.

Pamiętaj, że trening ze sztangą jest nie tylko sposobem na ładną sylwetkę. Ćwiczenia wykonywane z jej wykorzystaniem mają pozytywny wpływ przede wszystkim na zdrowie. O ile są wykonywane poprawnie – pierwsza zasada treningu ze sztangą brzmi technika ponad ciężar. Jeśli ktoś spyta, jak ćwiczyć ze sztangą, odpowiedź brzmi: poprawnie. Lepiej wykonać więcej powtórzeń z mniejszym ciężarem, ale poprawnie technicznie, niż nadrabiać braki techniczne większym ciężarem.

Chociaż do spalania tkanki tłuszczowej częściej wykorzystuje się trening kardio lub interwałowy, to ćwiczenia ze sztangą także się do tego przyczyniają. Wynika to z pobudzenia do pracy wielu mięśni jednocześnie. Trening pod spalanie tkanki tłuszczowej można dostosować, na przykład odejmując obciążenie ze sztangi, jednocześnie zwiększając liczbę powtórzeń i szybkość wykonania ćwiczeń. Wraz z rozbudowaniem mięśni przez trening ze sztangą, będą one pobierały więcej energii, co przyspieszy metabolizm.

Jak ćwiczyć ze sztangą w klatce treningowej? Przykładowe ćwiczenia

Z samą sztangą można wykonać wiele wartościowych ćwiczeń, nieodzownych przy treningu siłowym. Wystarczy gryf oraz obciążenie, by zrobić takie podstawowe ćwiczenia, np. martwy ciąg, czy wiosłowanie. Jest jednak sprzęt, który znacznie usprawni nasz trening siłowy ze sztangą: klatka treningowa. Jest to metalowa konstrukcja ramowa, która umożliwia wykonywanie wielu ćwiczeń dzięki drążkom, uchwytom, półkom, czy hakom. Jakie ruchy będą ułatwione dzięki klatce?

Ćwiczenia ze sztangą na mięśnie nóg

Przysiady ze sztangą na plecach – najpopularniejsze ćwiczenie na nogi z wykorzystaniem sztangi. Dzięki klatce treningowej jest ono znacznie wygodniejsze do wykonania. Wystarczy zainstalować haki po obu stronach klatki na odpowiedniej wysokości, tak, by zdjąć ją bezpośrednio na kark. Przy przysiadach warto zwrócić uwagę na to, aby klatka piersiowa nie wyprzedzała linii kolan, a także, by staw kolanowy zginał się do 90 stopni. Po wykonaniu danej liczby powtórzeń odkładamy sztangę na haki klatki.

Ćwiczenia ze sztangą na mięśnie grzbietu

Wiosłowanie sztangą oburącz – podstawowa pozycja w treningu siłowym, zarówno początkujących, jak i zaawansowanych. Polega na przyciąganiu do tułowia sztangi w pozycji pochylonej. Klatka bardzo to ułatwia – sztangę możemy położyć na hakach umieszczonych na wysokości bioder, przez co po skończonej serii można w łatwy sposób odłożyć sztangę, co znacznie przyspiesza całe ćwiczenie.

Ćwiczenia ze sztangą na mięśnie klatki piersiowej

Wyciskanie sztangi leżąc na ławeczce – jest to najczęściej stosowane ćwiczenie na klatkę piersiową ze względu na największą efektywność. Jak ćwiczyć ze sztangą, mając do dyspozycji klatkę i ławeczkę poziomą? Podsuń ławeczkę w okolice haków zamontowanych w klatce, tak, by ułożona na nich sztanga znajdowała się nad Twoją głową w pozycji leżącej. Po skończonej serii możesz odłożyć sztangę dzięki funkcjonalności klatki.

Ćwiczenia ze sztangą na ramiona i barki

Wyciskanie sztangi nad głowę stojąc – to kolejne ćwiczenie, które będzie łatwiejsze do wykonania, dzięki klatce oraz jej półkom i hakom. Zdejmij sztangę z haków na wysokości klatki piersiowej i wyciskaj nad głowę, trzymając ją nachwytem. To ćwiczenie doskonale rozbudowuje mięśnie ramion oraz barków.