Funkcjonalny i przyjazny bezpieczeństwu dziecka plac zabaw? Tak, to możliwe!

Funkcjonalny i przyjazny bezpieczeństwu dziecka plac zabaw? Tak, to możliwe!

Plac zabaw, miejsce pełne magii i piękna, gdzie powstają pierwsze pasje, przyjaźnie i dziecięce marzenia. Jest to również miejsce edukacji oraz rozwoju dziecka, w którym spędzi ono większość swojego wolnego czasu. Dlatego kluczową kwestią jest zapewnienie urządzeń, które w odpowiedni sposób rozwiną jego zdolność motoryczne, ruchowe, wspomogą rozwój kreatywności i wyobraźni oraz zapewnią bezpieczne i przyjazne środowisko.

Projekt i pomysł, początkiem przygody

Budowa placu zabaw powinna zacząć się na papierze. Dobrze przygotowany projekt musi spełniać wszystkie normy prawa budowlanego, między innymi takie, jak odległość placu od budynków mieszkalnych czy ulicy. Co więcej, jeśli plac zabaw w swym projekcie będzie uwzględniał elementy małej architektury, konieczne będzie jego zgłoszenie w miejscowym wydziale architektury, w czym pomoże nam oczywiście architekt. Najłatwiejszą opcją jest jednak skorzystanie z gotowych projektów, co zaoszczędzi sporo czasu i pieniędzy. Wymogi budowlane to jednak niejedyne kryterium, jakiemu musimy stawić czoła, by zapewnić pociechom idealne warunki do zabawy i nauki. Warto pamiętać, że w różnym wieku dzieci preferują inne formy zabawy, a zatem i inne urządzenia, które tę zabawę im ułatwią i uprzyjemnią. Określenie grupy docelowej powinno zatem odbywać się jednocześnie z powstaniem planu budowy.

Dzieci w wieku od 1 do 6 roku życia są najmniej wymagającą grupą docelową, a sam sprzęt potrzebny do zagwarantowania im ciekawej i bezpiecznej przestrzeni jest dość standardowy. Idealnie sprawdza się tu zabudowane huśtawki, piaskownice, karuzele, niskie zjeżdżalnie czy tablice pozwalające dać upust kreatywnym i artystycznym zapędom. Małe dzieci potrzebują również relatywnie mniej przestrzeni, a elementami zabezpieczającymi je przed ewentualnymi niebezpieczeństwami będą kolorowe ogrodzenia z bramką, zadbanie o miękkie ranty atrakcji i elementów placu zabaw oraz o miękkie podłoże, najlepiej zabezpieczone matami ochronnymi.

Nieco większe dzieci są już bardziej wymagające. W ich przypadku konieczne jest zadbanie o wyposażenie zapewniające znacznie większy wysiłek fizyczny oraz pozwalające na nieograniczone wykorzystanie wyobraźni. W takich przypadkach świetnie sprawdzą się różnego rodzaju drabinki, huśtawki i karuzele o przeróżnych kształtach i kolorach. Idealnym przykładem mogą okazać się drabinki w kształcie rakiety, czy grzybka, albo huśtawki-równoważnie w kształcie samolotu. Oczywiście kształty, kolory, czy nawet pierwotne zastosowanie to jedynie sugestie wobec niemal nieograniczonej wyobraźni dziecka.

Najbardziej wymagający będą oczywiście “seniorzy” w tej grupie wiekowej, czyli dzieci w wieku pomiędzy 8 a 14 lat. Tutaj stopniowo mniejsze znaczenie ma wygląd urządzeń, a coraz większy jego zastosowanie i funkcjonalność. Starsze dzieciaki potrzebują również większego wyzwania w kwestii “zdobycia” danego urządzenia, zatem musi ono być dość wysokie, wymagające większej sprawności fizycznej i siły. Tutaj świetnie sprawdzą się liczne drabinki, liny, tory przeszkód oraz wszystkie urządzenia, które umożliwią rywalizację o “zdobycie” danego urządzenia najszybciej, lub za pośrednictwem najtrudniejszej drogi. W przypadku wyższych urządzeń warto również pamiętać o miękkim podłożu, które w razie potrzeby zamortyzuje ewentualny upadek i zminimalizuje szkody, jakie może on wyrządzić dziecku.

Nie oszczędzaj! Bezpieczeństwo jest bezcenne

Niestety, musimy się liczyć z tym, że porządnie wykonane, spełniające wszystkie normy bezpieczeństwa i atrakcyjniejsze wizualnie elementy placów zabaw są nieco droższe. Wynika to przede wszystkim z materiałów, z jakich są wykonane urządzenia, czasu pracy, jaki jest przeznaczony na dopracowanie wszystkich detali oraz znacznie szerszego zastosowania poszczególnych elementów składających się na urządzenia zabawowe. Warto pamiętać, że tańsze rozwiązania często nie są dedykowane miejskim placom zabaw, a jedynie stanowią element przydomowego wyposażenia. Najważniejszymi różnicami pomiędzy tymi dwoma opcjami jest wytrzymałość urządzeń i ich stabilność. Pamiętajmy, że elementy placów zabaw przystosowane do użytku miejskiego różnią się trwałością, a często nie nadają się również do montażu w ziemi. Place zabaw przeznaczone do użytku publicznego powinny zapewnić wytyczne dotyczące stref bezpieczeństwa wokół urządzeń i certyfikatów zgodności z obowiązującymi normami, w szczególności PN-EN 1176 oraz 1177.

Rodzaj nawierzchni

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem, o którym musimy pamiętać, przygotowując bezpieczny dla dzieci plac zabaw, jest rodzaj nawierzchni. Niezależnie od wieku użytkowników trzeba postawić na wykończenie elastyczne i amortyzujące wstrząsy. Upadek z urządzenia może być tragiczny w skutkach, jeśli wokół będzie znajdować się betonowa posadzka. Bezpieczna i miękka nawierzchnia spełnia wszelkie aktualnie obowiązujące standardy.

Udostępnij ten wpis