Jakie efekty daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Jakie efekty daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Rower stacjonarny można wykorzystywać do różnych celów. Krótka jazda może  być elementem rozgrzewki lub stanowić część treningu aerobowego. Trening na rowerze stacjonarnym zwiększa ogólną sprawność organizmu, dlatego też może być z powodzeniem wykorzystywany przez osoby rozpoczynające swoją przygodę z treningiem siłowym, tych, którzy pragną zbudować kondycję, lub też odzyskać ją po przerwie w treningach. Regularne ćwiczenia na rowerze służyć mogą odchudzaniu, rehabilitacji lub wzmocnieniu siły mięśni nóg. Efekty, jakie chcemy uzyskać, ćwicząc na rowerze decydują o tym w jaki sposób ćwiczyć na rowerze stacjonarnym oraz jak dobrać intensywność treningu.

Jak ćwiczyć na rowerze stacjonarnym?

Trening o umiarkowanej intensywności sprawdzi się w budowaniu kondycji, pozwoli poprawić ogólną sprawność organizmu, a zwłaszcza układu krwionośnego oraz oddechowego – m.in. wydolność płuc. 

Intensywny trening modelujący uda, łydki i pośladki wykonać można na rowerze spinningowym – jest to wytrzymały rower stacjonarny, którego konstrukcja przypomina kolarski rower sportowy. Ciężkie koło zamachowe stawia duży opór, a ćwiczenia wykonuje się w lekko pochylonej pozycji. Trening siłowy na rowerze stacjonarnym symulować ma jazdę w terenie górskim – wymaga wysokich obciążeń przy niewielkiej prędkości. Pedałować można na siedząco lub na stojąco, a tętno powinno utrzymywać się na poziomie ok 75-85% tętna maksymalnego.

Jak ćwiczyć na rowerze stacjonarnym żeby schudnąć? 

Nawet codzienna jazda na rowerze nie przyczyni się do utraty wagi jeśli nie będzie trwała wystarczająco długo. Dopiero po 30 minutach aktywności fizycznej (przy stałym tętnie na poziomie 65–75% tętna maksymalnego) wyczerpują się zapasy glikogenu i rozpoczyna się proces spalania tkanki tłuszczowej. Trening redukcyjny powinien zatem trwać minimum 40 minut, a tętno w czasie jego trwania powinno wynosić 120-140 uderzeń serca na minutę. Parametr ten pozwala kontrolować pulsometr, wbudowany obecnie w większość rowerów stacjonarnych i podający istotne dla ćwiczącego wartości na ekranie, umieszczonym w pobliżu rączek kierownicy. Trening odchudzający należy prowadzić w stałym tempie, na małym obciążeniu. Duże przyczyni się bowiem do budowania masy mięśniowej, ta zaś znajdując się pod niespaloną tkanką tłuszczową sprawi, że sylwetka zamiast smukleć, optycznie się zwiększy. Kiedy jednak organizm przyzwyczai się do regularnego wysiłku liczba spalanych kalorii spadnie. Wykorzystując wówczas parametry pokazywane przez prędkościomierz można zwiększyć intensywność treningu, zwiększając jego tempo. Jeżeli utrzymywanie stałej, odpowiednio wysokiej prędkości wydaje się trudne, ten sam efekt uzyskać można skupiając się na tym, by nie zmieniając czasu trwania treningu zwiększyć pokonywany dystans, kontrolowany na liczniku kilometrów.

Odchudzający trening na rowerze stacjonarnym może również obejmować intensywne cykle pedałowania – jest to tak zwany trening interwałowy, w którym czas ćwiczeń stopniowo jest wydłużany, a wraz z rosnącym stopniem zaawansowania trenującego, czas przerw między ćwiczeniami skracany. Przed każdym treningiem na rowerze najlepiej wykonać ćwiczenia rozciągające i kilkuminutowe, powolne pedałowanie. Powinno ono również zakończyć trening. W trakcie 5-minutowej powolnej jazdy mięśnie stopniowe stygną, a tętno powraca do spoczynkowego.

Udostępnij ten wpis