Siłownia na powietrzu – jaki sprzęt powinien się tam znaleźć?

Siłownia na powietrzu – jaki sprzęt powinien się tam znaleźć?

Trening na świeżym powietrzu ma same korzyści. Liczne badania potwierdzają zależność pomiędzy ćwiczeniami na zewnątrz a lepszym samopoczuciem psychicznym oraz fizycznym. Większości ludzi jednak treningi outdoorowe kojarzą się głównie z bieganiem, chodzeniem po górach czy jazdą na rowerze. A co z miłośnikami sportów siłowych, którzy także chcieliby poćwiczyć pod chmurką? Czy powinni nosić ze sobą zestaw hantli do parku?

Oczywiście, że nie! Nietrudno zauważyć, że zarówno w parkach, jak i na osiedlach pojawia się coraz więcej siłowni plenerowych. Taka siłownia to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcieliby wykonać kompletny trening całego ciała z obciążeniem, a przy okazji skorzystać z pięknej pogody. Jednak podobnie jak w przypadku siłowni tradycyjnych, tak również siłownia na świeżym powietrzu może być lepsza i gorsza. Dlatego dzisiaj podzielimy się kilkoma wskazówkami na temat tego, jaki sprzęt powinien znajdować się na takim placyku ćwiczeń.

Siłownia plenerowa – zalety treningu na świeżym powietrzu

Zanim jednak przejdziemy do opisu sprzętu, wróćmy na chwilę do wspomnianych wcześniej zalet. Dlaczego właściwie warto ćwiczyć na siłowni plenerowej? Przede wszystkim trening na świeżym powietrzu wspaniale poprawia odporność, a do tego pomaga lepiej dotlenić organizm. Większa dawka O2 sprawia wręcz, że sporo osób może ćwiczyć na siłowni plenerowej znacznie bardziej wydajnie!

Poza tym siłownie na świeżym powietrzu znajdują się najczęściej na terenach zielonych. Otoczenie przyrody sprawia, że taka sesja treningowa jest nie tylko (przyjemnie) męcząca, lecz także – relaksująca. Nie wspominając już o tym, że podczas ładnej pogody przy okazji ćwiczeń dostarczamy naszemu ciału witaminy D (pamiętajmy jednak o kremie z filtrem!).

Urządzenia fitness do siłowni na świeżym powietrzu

Jakie urządzenia fitness powinny znaleźć się w siłowni na zewnątrz? Przede wszystkim – wysokiej jakości. Pamiętajmy, że z takiego sprzętu będą codziennie korzystały setki osób. Poza tym wszystkie sprzęty będą wystawione na działanie warunków atmosferycznych, dlatego powinny być odporne na wilgoć czy promieniowanie UV.

Sprzęt do siłowni zewnętrznej powinien być także uniwersalny – warto zadbać o to, by w zestaw wyposażenia siłowni pod chmurką wchodziły urządzenia ćwiczące różne grupy mięśniowe, a także dopasowane do poziomu sprawności wszystkich, którzy będą mieli ochotę z niej skorzystać. Nie wyłączając seniorów i osób z ograniczoną sprawnością ruchową.

Wyposażenie siłowni zewnętrznych

Przykładowe sprzęty, które można znaleźć w większości siłowni zewnętrznych:

  • Rowerek – to zwykły rowerek stacjonarny. Proste urządzenie pozwala na wykonanie treningu aerobowego.

  • Biegacz – zapewne większość osób zwróciła uwagę na ten ciekawie wyglądający przyrząd. Biegacz to fantastyczny sprzęt, na którym można ćwiczyć nogi, rozciągać dolne partie ciała, a także wykonywać trening kardio.

  • Orbitrek – to przyrząd doskonale znany z siłowni. Pozwala na zrobienie treningu aerobowego angażującego całe ciało.

  • Twister – doskonały do ćwiczenia i zwiększania mobilności stawów biodrowych.

  • Wahadło – na mięśnie brzucha, biodra i plecy.

  • Ergometr – czyli maszyna do wiosłowania, wzmacniająca górne partie ciała, zwłaszcza plecy, a także umożliwiająca wykonanie treningu wytrzymałościowego.

  • Obręcze, barierki i drabinki – fantastyczne narzędzia do street workoutu. Świetny sprzęt dla zwolenników treningu kalistenicznego.

Siłownia plenerowa – czy korzystanie z niej jest bezpieczne?

Z pewnością sporo osób zadaje sobie pytanie o to, czy taki trening na własną rękę jest faktycznie bezpieczny? Jak najbardziej! Zewnętrzne urządzenia fitness wykorzystują najczęściej obciążenie ciała użytkownika, więc ćwiczący z pewnością nie przesadzi z intensywnością treningu. Poza tym na każdym urządzeniu znajduje się dokładna instrukcja, która wyjaśnia, jak z niego korzystać.