Trening outdoorowy — dlaczego warto ćwiczyć na świeżym powietrzu?

Trening outdoorowy — dlaczego warto ćwiczyć na świeżym powietrzu?

Ostatnie miesiące nauczyły nas szukania alternatywnych sposobów na aktywność fizyczną. Zamknięte przez ponad 3 miesiące siłownie pokrzyżowały plany wielu amatorom treningu. Z pomocą przyszły natychmiast ćwiczenia w domowym zaciszu, ale od czasu, gdy wyjście na zewnątrz stało się bezpieczniejsze, pojawiła się nowa, atrakcyjna opcja treningu. Jeśli tylko sprzyja pogoda, warto wybrać się na trening w plenerze. Sprawdź, dlaczego tak chętnie idziemy ćwiczyć na zewnątrz i jakie niesie to ze sobą korzyści!

Trening w plenerze, czyli relaks i świeże powietrze

Myśląc o zaletach, jakie daje trening outdoor, od razu przychodzi do głowy świeże powietrze. Bywalcy miejskich klubów fitness doskonale znają nieprzyjemne zapachy lub niezdezynfekowane maszyny i sprzęty. Chociaż to drobnostka, potrafi skutecznie uprzykrzyć trening.

Kolejną zaletą treningu w plenerze jest odosobnienie. W siłowni często jest tłoczno, zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Idąc poćwiczyć na świeżym powietrzu, zapewniamy sobie odpoczynek od obecności innych osób, nawet jeśli miejscem naszego treningu jest park czy outdoorowa siłownia. Tego typu odosobnienie pomoże zrelaksować nasz umysł i skupić się całkowicie na treningu – rezultaty będą jeszcze lepsze.

Trening outdoroowy – wiele możliwości i swoboda wyboru

Trening na zewnątrz daje przede wszystkim ogromne możliwości wyboru. To nie tylko bieganie czy jogging. Jednak nawet tak proste czynności można urozmaicić, stosując różne techniki biegu, dostosowując dystans lub tempo. Biegi interwałowe, długodystansowe czy regeneracyjne to tylko początek. Lokalny park, ogród lub siłownia plenerowa to ogrom możliwości.

W dużych miastach słusznie tworzy się coraz więcej siłowni plenerowych. To proste, metalowe konstrukcje i maszyny, pozwalające ćwiczyć na dworze przy ładnej pogodzie. Oczywiście nie powinno stosować się takiego treningu w plenerze jako zamiennika ćwiczeń na siłowni – trudno będzie uzyskać podobne efekty. Głównie dlatego, że trening na siłowni plenerowej odbywa się z wykorzystaniem własnego ciężaru ciała. Można na niej wykonywać ćwiczenia aerobowe i ogólnorozwojowe. Na każdej tego typu siłowni jest jednak także drążek do podciągania – pozwala to na podciąganie się różnymi chwytami, czy trening mięśni brzucha. A wszystko to w towarzystwie śpiewu ptaków i zieleni.

Chcesz wykonać trening cardio? Oprócz oczywistego biegania po miejskich lub wiejskich chodnikach wystarczy znaleźć na swojej drodze schody. Wbieganie i zbieganie po schodach jest doskonałym treningiem kondycyjnym i pomaga spalić nadmierne kalorie. To także praca mięśni brzucha przy podnoszeniu nóg, a także oczywiście wzmocnienie mięśni łydek i ud.

Zostaje także jeden z ulubionych treningów w naszym kraju. Jazda na rowerze zyskuje ogromną popularność w ostatnich latach, a wraz z letnimi miesiącami i nowymi ścieżkami rowerowymi, coraz częściej można spotkać rowerzystów w miastach. Jazda na rowerze może być relaksem i wycieczką lub ostrym wyciskiem w postaci treningu. Pozwala na zakładanie sobie celów – np. określonej liczby kilometrów w danym czasie. Jazda na rowerze to także doskonały sposób na zrzucenie kilogramów, poprawę wydolności i osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Przy tej czynności pracują wszystkie partie mięśniowe, a sama jazda sprawia frajdę.

Trening plenerowy i bezpieczeństwo. O czym warto pamiętać?

Oczywiście na trening w plenerze wybierajmy się, gdy aura sprzyja. Dużo przyjemniej ćwiczy się na zewnątrz, gdy świeci słońce i jest ciepło. To także korzystne dla naszej odporności – ciało przyjmuje niezbędną witaminę D z promieni słonecznych. Jednak, jak we wszystkim, ze słońcem trzeba umiaru. Uważaj na bezchmurne dni i unikaj treningu outdoor w samo południe, gdy słońce znajduje się najwyżej. Łatwo wówczas o zasłabnięcie lub udar słoneczny. Zabezpieczyć się przed tym możesz, nosząc osłonę na głowę, np. czapkę z daszkiem lub chustę. Warto wyposażyć się również w okulary przeciwsłoneczne oraz krem z odpowiednim filtrem UV. Nikt nie chce skończyć treningu z oparzeniami słonecznymi.

Warto także zwrócić uwagę na wilgotność i temperaturę powietrza. Gdy na termometrze widnieje powyżej 30 stopni, zrezygnuj z ciężkiego treningu na zewnątrz. Trudniej będzie Ci złapać oddech i odpowiednio dotlenić mięśnie oraz mózg. To niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale też życia. Nie zapominaj o zabezpieczeniach odpowiednich dla uprawianego sportu – do jazdy na rowerze zawsze zakładaj kask, do ćwiczeń na siłowni plenerowej rozważ rękawiczki, a do jazdy na rolkach załóż ochraniacze na łokcie lub kolana. Trening na świeżym powietrzu to przyjemność, ale warto zadbać o bezpieczeństwo.