Trening siłowy – wolne ciężary vs maszyny treningowe

Trening siłowy – wolne ciężary vs maszyny treningowe

Trening siłowy to bardzo popularna forma aktywności fizycznej. Pozwala na budowanie masy mięśniowej i rozwój sylwetki. Fakt ten zupełnie nie dziwi, ponieważ żadna inna aktywność fizyczna nie umożliwia takiej pracy nad budową i kształtem swojego ciała. Nie powoduje także wzrostu siły w tak dużym stopniu. Dlatego po ciężary sięgają coraz częściej nie tylko mężczyźni, ale i kobiety, którym zależy na jędrnej i zgrabnej sylwetce. Na czym jednak faktycznie polega trening siłowy? Czym różni się trening z wolnymi ciężarami od wykorzystania maszyn do ćwiczeń siłowych? Którą formę ćwiczeń najlepiej wybrać? Sprawdź odpowiedzi na powyższe pytania.

Budujemy masę - na czym polega trening siłowy?

Wbrew stereotypowym opiniom, trening siłowy nie jest wyłącznie sposobem na szybki przyrost masy mięśniowej. Ogólnie można stwierdzić, że ćwiczenia siłowe to forma aktywności fizycznej, której zadaniem jest pobudzanie konkretnych partii mięśniowych. Efekty treningów zależą jednak od częstotliwości, intensywności, tempa czy wielkości wykorzystanego ciężaru.

Siłowo ćwiczyć można z ciężarem własnego ciała, z wykorzystaniem maszyn treningowych albo przy użyciu wolnych ciężarów. Bardzo istotne jest jednak wykonywanie treningu całego ciała, z uwzględnieniem zarówno dużych, jak i małych partii mięśniowych. Trening siłowy najczęściej wykonywany jest w oparciu o serie konkretnych ćwiczeń, na które składa się wybrana liczba powtórzeń. Ćwiczenia siłowe przynoszą bardzo wiele korzyści, zarówno zdrowotnych, jak też związanych z wyglądem sylwetki. Wzmacniają całe ciało. Poprawiają siłę i wytrzymałość organizmu. Pobudzają tkankę mięśniową do wzrostu i wspomagają proces spalania tkanki tłuszczowej.

Wolne ciężary w treningu siłowym

Jednym ze sposobów na trening siłowy są ćwiczenia z wolnymi ciężarami. Do treningu całego ciała wykorzystywane są takie sprzęty, jak hantle, sztanga, ławka treningowa i oczywiście obciążenia treningowe. Z użyciem wolnych ciężarów wykonuje się na przykład: przysiad ze sztangą, martwy ciąg czy wyciskanie sztangi w pozycji leżącej. Obciążenie do konkretnych ćwiczeń dobiera się indywidualnie, a następnie zwiększa wraz ze wzrostem siły oraz zaawansowania.

Trening siłowy z użyciem wolnych ciężarów przynosi wiele korzyści. Podczas ćwiczenia konkretnej grupy mięśniowej, ćwiczone są również inne partie ciała. Są to często takie grupy mięśniowe, które bardzo trudno jest zaangażować do wysiłku podczas innych aktywności sportowych. Wolne ciężary pozwalają również na optymalizację ruchu podczas ćwiczeń czy ćwiczenia danych partii mięśniowych pod różnym kątem. Jeszcze inną zaletą jest możliwość wykonywania ćwiczeń w domu – podstawowy sprzęt, taki jak hantle i sztanga, pozwala wówczas wykonać prawidłowy trening całego ciała. Ćwiczenia siłowe z wolnymi ciężarami wymagają jednak odpowiedniej techniki – jest to nie tylko gwarancja skuteczności ćwiczeń, ale też kwestia bezpieczeństwa podczas treningu.

Maszyny treningowe w treningu siłowym

Trening siłowy można również wykonywać przy użyciu maszyn treningowych, które najczęściej spotyka się na siłowniach. Ćwiczenie danej partii mięśniowej polega na jej izolacji. W przeciwieństwie do wolnych ciężarów pobudzane są wyłącznie mięśnie, którym dedykowana jest konkretna maszyna.

Izolowane ćwiczenia pozwalają ćwiczyć wybrane partie mięśniowe i nie wymagają tak zaawansowanej techniki, jak ma to miejsce w przypadku wolnych ciężarów. Nie oznacza to jednak, że trening siłowy na maszynach nie wymaga pracy nad prawidłową techniką. Każdy rodzaj ćwiczeń z obciążeniem powinien być wykonywany ze starannością i zachowaniem prawidłowych ruchów.

Co wybrać?

Wolne ciężary czy maszyny? Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych predyspozycji i preferencji. Wolne ciężary sprawdzą się dla tych, którym zależy na kompleksowym treningu całego ciała z uwzględnieniem treningu mięśni w różnych płaszczyznach. Ćwiczenia z wykorzystaniem maszyn siłowych mogą być pomocne dla początkujących. Izolacja mięśni sprawdzi się też w przypadku osób z kontuzjami. Maszyny są również chętnie wykorzystywane przez zawodowców, którzy zajmują się sportami sylwetkowymi. Bez względu jednak na konkretny wybór, zawsze należy zwracać uwagę na certyfikaty sprzętu do treningu siłowego. Jest to bez wątpienia gwarancja bezpiecznego treningu.