Gabinet kinezyterapii - jaki sprzęt jest potrzebny?

Gabinet kinezyterapii - jaki sprzęt jest potrzebny?

Leczenie ruchem - brzmi abstrakcyjnie i odrobinę optymistycznie, lecz... działa. Kinezyterapia, bo właśnie o niej mowa, to jedna z metod fizjoterapii polegająca na leczeniu chorego ruchem. Nazywana także ćwiczeniami usprawniającymi, rehabilitacją ruchową czy gimnastyką ma na celu poprawę lub przywrócenie sprawności fizycznej pacjenta sprzed urazu lub utraty zdolności ruchowych.

Na zabiegi kinezyterapii kierowanych jest mnóstwo pacjentów - dowiedziony badaniami jest jej pozytywny wpływ na poprawę zdolności ruchowych i powrót do sprawności po wszelkiego rodzaju urazach mechanicznych lub udarach. Jak można się domyślić, gabinet kinezyterapii jako placówka rehabilitacyjna podlega nadzorowi Narodowego Funduszu Zdrowia, a zatem także jego regulacjom. Te dosyć restrykcyjnie wskazują na to, kto może prowadzić zabiegi kinezyterapii - wyszkolony fizjoterapeuta lub lekarz rehabilitacji - oraz co musi i powinno znajdować się w gabinecie kinezyterapii.

Podstawowe wyposażenie - stół rehabilitacyjny i drabinki gimnastyczne

Gabinet kinezyterapii nie może istnieć bez stołu rehabilitacyjnego. Możemy wyróżnić kilka rodzajów stołów wykorzystywanych przez fizjoterapeutów do ćwiczeń z pacjentami. Najczęściej spotykanymi są stoły rehabilitacyjne, posiadające wiele możliwości regulacji wysokości, kątów nachylenia i ułożenia pacjenta. Ich odmianą mogą być stoły do masażu, które również mogą być regulowane, ale dodatkowo muszą posiadać wgłębienie (a raczej otwór) na twarz, niezbędny przy masażu tylnych części ciała.

Innym obowiązkowym wyposażeniem gabinetu kinezyterapii są drabinki gimnastyczne. Najczęściej wykorzystywane są drabinki drewniane z okuciem (https://specialfitness.pl/drabinki-i-akcesoria-gimnastyczne/977-drabinka-gimnastyczna-podwojna-250-x-180-cm-z-podwojnym-okuciem-marbo-sport), ale spotykane są również bardziej rozubdowane drabinki rehabilitacyjne, posiadające zamontowane u szczytu szczebelki do zamontowania gum lub linek przydatnych przy ćwiczeniach z odciążeniem. Drabinki to bardzo uniwersalny sprzęt, pozwalający na wykonanie wielu zabiegów ruchowych.

Piłki gimnastyczne i lekarskie do ćwiczeń

Mniej obowiązkowym, ale nadal często spotykanym elementem gabinetu fizjoterapii są różnego rodzaju piłki. Piłki rehabilitacyjne są miękkie, o różnych rozmiarach i służą ćwiczeniom poprawiającym równowagę, regenerację kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, a także zapobiegają wadom postawy. Z ich wykorzystaniem można nauczyć organizm z powrotem napinania mięśni głębokich, a piłki z wypustkami doskonale nadają się do masaży. W ofercie Specialfitness znajdziesz wiele piłek gimnastycznych (https://specialfitness.pl/88-pilki-gimnastyczne) o różnych rozmiarach, które świetnie sprawdzą się w gabinecie kinezyterapii.

Swoje zastosowanie w rehabilitacji mają także dobrze znane z lekcji wychowania fizycznego piłki lekarskie. Nie tylko sprawdzą się na siłowni przy treningu, ale też zostaną docenione przez fizjoterapeutów oraz pacjentów. Dobrze dostosowana piłka lekarska (https://specialfitness.pl/85-pilki-lekarskie) (a właściwie jej ciężar) będzie przydatna przy ćwiczeniach wspomagających powrót do sprawności na przykład po urazach rąk.

Maty i materace do ćwiczeń

Nie tylko na siłowni czy podczas zajęć z jogi nieoceniona okaże się mata do ćwiczeń (https://specialfitness.pl/67-maty-gimnastyczne). Chociaż nie figuruje w spisie wymaganych przez NFZ sprzętów gabinetu kinezyterapii, często fizjoterapeuci wykorzystują maty z odpowiednią miękkością i zawartością pianki do ćwiczęń - na przykład wykorzystując je w połączeniu z drabinkami. Z użyciem maty można także doskonale ćwiczyć kręgosłup w pozycjach horyzontalnych.

Natomiast obowiązkowym - lub jako zamiennik dla stołów rehabilitacyjnych - elementem wyposażenia gabinetu kinezyterapii jest materac gimnastyczny. Przyda się przy wszelkiego rodzaju masażach lub ćwiczeniach leżących, a także zamortyzuje ewentualne upadki. Co istotne, materac gimnastyczny (https://specialfitness.pl/drabinki-i-akcesoria-gimnastyczne/5319-materac-gimnastyczny-skladany) jest dostępny także w postaci składanej, przez co nie zajmuje dużo miejsca w gabinecie i można go w dowolnej chwili rozłożyć, a następnie złożyć.

Taśmy TRX w systemie UGUL i wałki

Mało kto by się spodziewał, że sprzęt rodem z siłowni będzie tak przydatny i ceniony w gabinecie kinezyterapii. A jednak, taśmy TRX są wykorzystywane nie tylko w treningu wielu partii ciała, ale też przez fizjoterapeutów. Wraz z klatkami tworzą system UGUL (Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego), w którym kluczową rolę odgrywa podwieszenie, zawieszenie i odciążenie kończyn i różnych partii ciała pacjenta. Z pomocą taśm TRX (https://specialfitness.pl/103-tasmy-trx-i-pokrewne) można wykonywać szereg ćwiczeń polegających na odciążaniu i zwiększaniu zakresu oraz sprawności ruchów.

Często spotykane w charakterze dodatku na siłowni i w gabinecie kinezyterapii są wałki lub rollery (https://specialfitness.pl/134-walki-i-rollery). W obu przypadkach głównie mają za zadanie rozluźnienie, rozmasowanie mięśni lub poszczególnych partii ciała, a czasem służą jako podpórka przy ćwiczeniach.