Co powinno znaleźć się na szkolnej sali gimnastycznej?

Co powinno znaleźć się na szkolnej sali gimnastycznej?

Odpowiednie wyposażenie szkolnej sali gimnastycznej w sprzęt sportowy to ogromne wyzwanie. Należy pamiętać, że zajęcia wychowania fizycznego mają nie tylko dostarczyć dzieciom odpowiedniej dawki ruchu, ale również zachęcić je do regularnego uprawiania sportu. Nawyk codziennego ćwiczenia jest bardzo ważny, ponieważ już trzydzieści minut aktywności fizycznej pozwala zapobiegać wielu chorobom cywilizacyjnym. Dlatego wyposażenie sportowe dla szkół powinno być różnorodne – tak, by uczniowie mogli poznać i wypróbować różnego rodzaju dyscypliny oraz oczywiście najwyższej jakości.

Planując zakup nowego sprzętu, warto również dopasować go do grupy wiekowej uczniów. Przykładowo maluchom z nauczania początkowego z pewnością spodobają się kolorowe piłki czy zestawy do minihokeja, podczas gdy licealistów bardziej będzie interesował sprzęt typowo kulturystyczny. W szkole z idealnym zapleczem sportowym powinna znajdować się nie tylko sala gimnastyczna, ale również salka do gimnastyki korekcyjnej oraz szkolna siłownia wyposażona w sztangi, hantle i inne urządzenia.

Obowiązkowe wyposażenie sali gimnastycznej

Zapewne każdy z nas pamięta, jak wyglądała szkolna sala gimnastyczna na praktycznie każdym etapie edukacji. Na ścianach wiszą drewniane drabinki, w kącie stoi skrzynia i kozioł gimnastyczny oraz odskocznia, a na podłodze leżą spokojnie materace gimnastyczne. Do tego kilka ławek i sprzętów do gier zespołowych, takich jak bramki, siatki i kosze. Żeby jednak można było faktycznie zrobić dobry użytek z takiej sali, w kantorku nauczycielskim powinien znaleźć się również komplet dobrej jakości piłek do siatkówki, koszykówki i piłki nożnej, a także piłeczek i paletek do tenisa stołowego. Na sali obowiązkowo powinna znajdować się także apteczka. Nie wspominając już o tym, że sprzęt sportowy musi być wysokiej jakości, tak żeby uczniowie podczas zajęć nie zrobili sobie krzywdy. Poza tym drabinki, zestaw lekkoatletyczny oraz komplety do gier zespołowych to niezbędne minimum, które w ogóle umożliwia przeprowadzenie lekcji WF-u.

Szkolna siłownia i zajęcia korekcyjne

Jeśli tylko budżet szkoły na to pozwala, warto zainwestować w stworzenie szkolnej siłowni i salki do ćwiczeń korekcyjnych. Siłownia z pewnością będzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów starszych klas. Poza tym każdy nauczyciel wie, że trening siłowy z ciężarami jest doskonałym uzupełnieniem wszelkiego rodzaju sportów. Dzięki niemu uczniowie mogą zajmować wyższe miejsce na międzyszkolnych zawodach, co wpływa na prestiż szkoły. Na szkolnej siłowni powinny oczywiście znaleźć się hantle i sztangi, ławki do ćwiczeń, a także podstawowe maszyny. Z pewnością nie zaszkodzi również, jeśli zainwestujemy w kilka sprzętów do treningu aerobowego, jak na przykład orbitrek, rowerek czy wioślarz. Na szkolnej siłowni doskonale sprawdzą się też różnego rodzaju drążki do ćwiczeń – nie zajmują dużo miejsca, a pozwalają przeprowadzić kompletny i bardzo efektywny trening.

Podczas zajęć korekcyjnych z kolei przydadzą się maty do ćwiczeń, piłki lekarskie – które z powodzeniem można wykorzystać również podczas regularnych zajęć, i to nie tylko do obowiązkowych rzutów, oraz nieco innowacyjnych przyrządów, jak taśmy trx czy piłki gimnastyczne. Dzięki temu skuteczniej będzie można pomóc dzieciom kształtować prawidłową postawę.

Sprzęt fitness dla szkół

Ciekawym uzupełnieniem szkolnego sprzętu mogą być również zestawy do fitnessu. Aerobik oraz inne formy zajęć z muzyką z pewnością zainteresują żeńską część szkolnych miłośników sportu. Fitness z użyciem stepów czy zajęcia pilatesu pozwolą dziewczynkom odkryć inne, być może ciekawsze formy aktywności, niż gry zespołowe czy lekkoatletyka. Warto rozważyć taką inwestycję. Tego rodzaju sprzęty nie zajmują zbyt dużo miejsca, a przy tym są bardzo uniwersalne i można wykorzystać je do wielu innych rodzajów ćwiczeń.

Gry i zabawy na świeżym powietrzu

Ważnym elementem szkolnych zajęć sportowych są również gry i zabawy na świeżym powietrzu. Najczęściej nauczyciele wybierają piłkę nożną lub siatkówkę, ale to nie jedyne sporty, którymi można zainteresować dzieciaki oraz starszych uczniów. Na szkolnym podwórku można przeprowadzić rozgrywki w minihokeja, a także zamontować outdoorowe stoły do ping-ponga, które z pewnością będą przyciągać uczniów nawet poza godzinami zajęć.

Jak wspomnieliśmy we wstępie, najważniejszym zadaniem lekcji wychowania fizycznego jest zachęcenie uczniów do regularnego uprawiania sportów. Różnorodne i wysokiej jakości wyposażenie sportowe sprawi, że zajęcia staną się jeszcze ciekawsze, a młodzież będzie miała szansę wypróbować różne rodzaje aktywności i odkryć, że zajęcia WF-u mogą być doskonałą zabawą, a nie tylko kolejnym przedmiotem do zaliczenia.