Strefa fitness w hotelu – dlaczego warto w nią zainwestować?

Strefa fitness w hotelu – dlaczego warto w nią zainwestować?

Podróżowanie połączone z aktywnością fizyczną i dążeniem do poprawy zdrowia czy samopoczucia to dziś popularny trend. Często zwane turystyką wellness, zjawisko to nieustannie się rozwija. Rośnie świadomość, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, że aktywny styl życia gwarantuje dobre zdrowie na długie lata. Coraz powszechniejsze staje się szeroko pojęte dbanie o zdrowy tryb życia, obejmujący dietę, rutynę snu czy też aktywność fizyczną. Niektórzy więc nie rezygnują ze swoich zdrowych nawyków także podczas wyjazdów służbowych czy wakacji. Coraz więcej podróżujących poszukuje ośrodków, które zaoferują im możliwości dbania o ciało i umysł.

Warto korzystać z tego trendu i wyjść naprzeciw oczekiwaniom turystów oraz innych gości hotelowych. Korzyści z pewnością będą satysfakcjonujące dla obydwu stron! W jaki sposób jednak to zrobić? Jakie działania w tym kierunku przyniosą zyski i renomę hotelom oraz pomogą gościom w zachowaniu równowagi ciała i umysłu? Oto najważniejsze informacje na temat strefy fitness w hotelach!

Przewaga strefy fitness

Wielu osobom turystyka wellness kojarzy się przede wszystkim z zabiegami SPA czy jogą. Takie miejsca i usługi mogą jednak być uznane przez gości za nieprzystępne i zbyt ekskluzywne. Dla hotelu są one z kolei trudne do stworzenia i kosztowne w utrzymaniu. Na szczęście istnieją jednak inne sposoby na zapewnienie gościom relaksu i dawki zdrowej aktywności fizycznej – świetnym rozwiązaniem może okazać się na przykład utworzenie specjalnej strefy fitness!

Od czego zacząć?

Utworzenie sali lub strefy fitness jest dosyć łatwym zadaniem. Przy planowaniu warto jednak mieć na uwadze pewne czynniki, które powinny wpłynąć na ostateczny kształt inwestycji. Zarówno przy gospodarowaniu pomieszczenia, jak i zakupie sprzętu powinniśmy uwzględnić wielkość hotelu i liczbę gości, którzy będą mogli korzystać ze strefy fitness. Trzeba pamiętać, że zależeć to będzie również od zasad, na jakich odbywać się będzie udostępnianie sal i sprzętu. Dla przykładu - większa strefa potrzebna będzie w przypadku, gdy będzie ona do dyspozycji wszystkich gości hotelowych czy nawet użytkowników spoza hotelu. Z kolei jeśli docelowo ćwiczyć będzie mogła tylko zawężona grupa gości (np. tylko goście pokojów o podwyższonym standardzie), zadowalająca będzie mniejsza powierzchnia i ilość sprzętu. Warto również pamiętać o walorach estetycznych – sale oraz zakupiony do nich sprzęt powinny pasować do przestrzeni, w której się znajdą. Wybierzmy takie, które będą spójne z klimatem i wystrojem hotelu.

Jaki sprzęt i podział na strefy?

Aby strefa fitness była atrakcyjna dla jak najszerzej grupy gości hotelowych, warto zadbać o jej podział na strefy umożliwiające zróżnicowane formy aktywności. Dobrym pomysłem będzie wydzielenie i wyposażenie salki do zajęć grupowych, takich jak stretching czy aerobik. Tu przydatne będą maty, drabinki czy piłki fitness. Ponadto warto utworzyć strefę cardio, wyposażoną w bieżnie, rowerki czy orbitreki. Dużą popularnością z pewnością cieszyć będzie się też hotelowa siłownia. Podstawowe wyposażenie to gryfy i ciężary, bramy czy stanowiska ze sztangami. Sprawdzą się na niej też inne maszyny do treningu siłowego, wyciągi, drążki czy stojaki.

Ważne, aby strefy i ich proporcje były dostosowane do możliwości infrastrukturalnych obiektu i charakterystyki gości hotelowych. Hotele w górach, odwiedzane głównie przez sportowców (chociażby narciarzy) postawią na sprzęty do ćwiczeń siłowych, z kolei obiekty goszczące wielu emerytów (te położone w uzdrowiskach) powinny oferować urządzenia umożliwiające ćwiczenia rehabilitacyjne.

Strefa fitness – korzyści

Utworzenie strefy fitness jest doskonałym sposobem na rozszerzenie oferty hotelu. Tego typu atrakcje umożliwiają gościom spędzanie czasu w bardziej urozmaicony sposób. Ponadto znacząco wpływa to na prestiż i reputację hotelu – ma on do zaoferowania coś wykraczającego poza standardową ofertę noclegowo-gastronomiczną.

W przypadku gdy siłownia lub strefa fitness będzie udostępniana także ludziom „z zewnątrz”, a więc niebędącymi gośćmi hotelowymi, stworzy to możliwość generowania dodatkowych przychodów.

Również z punktu widzenia gościa hotelowego jest to atrakcyjne rozwiązanie. Nawet jeśli wśród odwiedzających przeważają ludzie zapracowani, często podróżujący w celach służbowych, wcale nie musi to wykluczać aktywności fizycznej po godzinach! Trening jest wręcz doskonałą okazją do wyładowania stresu i napięcia po całym dniu pracy oraz innych męczących zajęć. Dotyczy to zarówno osób, które ćwiczą regularnie, a wyjazd często oznacza dla nich zaburzenie rytmu treningowego, jak i nowicjuszy, zachęconych bliskością i dostępnością sali fitness czy siłowni. Ćwiczenia fizyczne to jeden z najlepszych sposobów na uwolnienie endorfin, a więc poprawę humoru i samopoczucia – dzięki temu z pewnością goście będą dobrze wspominać pobyt w hotelu!